Matovič rečami o „váľaní si šuniek“ vyháňa lekárov a sestry za hranice, normálny človek sa nestačí diviť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Matovič
Minister financií SR Igor Matovič (vpravo). Foto: SITA/Branislav Bibel

Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS) dôrazne odmieta slová ministra financií Igora Matoviča o zrušení valorizačného mechanizmu.

Výroky šéfa rezortu financií považuje za nebezpečné a za vyháňanie zdravotníkov zo slovenských nemocníc. Vyplýva to z tlačovej správy SOZ ZaSS.

Matovič chce odmeňovať podľa výkonu

Valorizačný mechanizmus garantuje každoročné zvyšovanie základnej zložky mzdy všetkých zdravotníckych povolaní podľa vývoja priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Od 1. januára tohto roka sa upravovali základné zložky mzdy o 3,75 percenta, čo nepokrýva ani infláciu. „Ministrovi financií Matovičovi sa zrejme aj to zdá priveľa“, uvádza sa v tlačovej správe.

Odborári sa odvolávajú na zdravotnícku konferenciu Vizionári v zdravotníctve, na ktorej minister podľa SOZ ZaSS vyhlásil: „Zdravotníci sú radi, že existuje tzv. mzdový automat. Majú garanciu, že im každý rok rastú platy. Ale v skutočnosti máte lekára, ktorý sa narobí ako kôň a máte lekára, ktorý si váľa šunky a majú rovnaký plat. Pýtam sa, dokedy? Keď ľudí neodmeňujeme podľa výkonu, tak je v tom niečo choré.“

Vyháňanie zdravotníkov za hranice

Zástupcovia zamestnancov v zdravotníctve tieto výroky ostro kritizujú. „Nedá sa to chápať inak, ako vyháňanie zdravotníkov zo slovenských nemocníc. Normálny človek sa nestačí diviť, ak toto počuje od ministra financií,“ komentoval predseda SOZ ZaSS Anton Szalay.

Ako dodal, privítali by skôr navýšenie koeficientov, ktoré už takmer rok sľubuje aj premiér a ktoré by viedlo k zabezpečeniu stabilizácie odborníkov v našom zdravotníctve, najmä v nemocniciach.

Zdravotnícki odborári sa ohradzujú aj proti ďalším výrokom ministra Matoviča na adresu lekárov. „Nemôžeme súhlasiť ani s tvrdeniami ministra o váľaní si šuniek niektorých zamestnancov. Pozná vôbec prácu v nemocniciach a hlavne ostatné dva roky? Asi nie, inak by musel vzdať hold všetkým, ktorí boli v prvej línii v boji proti pandémii a mnohí z nich ochoreli, dokonca podľahli ochoreniu. Preto dôrazne žiadame kompetentných politikov, aby zvažovali slová a neposielali takto otvorene zdravotníkov mimo rezort a do zahraničia,“ zdôraznil Anton Szalay.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anton SzalayIgor Matovič
Firmy a inštitúcie Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb