Počet ochorení pečene dramaticky stúpa, upozorňujú odborníci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Choroba
Pixabay

Podľa slovenských hepatológov sa na alarmujúcej situácii v najvyššej miere podieľa životný štýl.

Počet ochorení pečene na Slovensku dramaticky stúpa. Upozornili na to slovenskí hepatológovia, podľa ktorých sa tomuto trendu nevenuje dostatočná pozornosť. Ako uviedli, Slovensko má spomedzi európskych krajín štvrtú najvyššiu úmrtnosť na následky chorôb pečene.

Kým úmrtnosť na ostatné civilizačné ochorenia má klesajúcu tendenciu, počet úmrtí v dôsledku ochorenia pečene je podľa nich čoraz vyšší. „Ak s tým nezačneme niečo robiť, za niekoľko rokov sa stanú ochorenia pečene hlavnou príčinou úmrtia Slovákov. Budú nám zomierať práceschopní ľudia. Náklady na ich liečbu a výpadok ich ekonomickej produktivity sa môže odraziť aj na HDP,“ varoval prezident Slovenskej hepatologickej spoločnosti a prednosta II. Internej kliniky SZU FNsP F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici Ľubomír Skladaný.

Hepatológovia tiež upozornili, že hoci Slovensko nemá presné štatistiky výskytu ochorení majúcich fatálne následky na pečeň, alarmujúce sú počty hospitalizácií pre karcinóm pečene v banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici.

„Pokým sme v roku 2007 mali na špecializovanom hepatologicko-transplantačnom oddelení hospitalizovaných 18 pacientov s nádorom pečene, v roku 2015 ich bolo až 242,“ priblížil Skladaný. 

Príčinou je podľa hepatológov zmena životného štýlu

Podľa odborníkov sa na alarmujúcej situácii v najvyššej miere, s výnimkou vírusových hepatitíd typu C a B, podieľa životný štýl. Ako ukázal prieskum hepatológov vykonaný na vzorke takmer tisíc pacientov, denne cvičí iba 12,7 percenta opýtaných.

Ďalším negatívnym faktorom je nesprávne stravovanie. Ako uviedol Marián Oltman z Univerzitnej nemocnice Bratislava, Slováci jedia priveľa. „Je jasné, že kedysi potrebovali ľudia vysokokalorickú stravu. Dnes, keď si môžeme ísť ‚uloviť svojho mamuta‘ niekoľkokrát za deň do niektorého z obchodných reťazcov, postačí nám denne prijať 1400 kilokalórii,“ poznamenal. „Podstatné nie je len, čo jeme, ale aj kedy a ako,“ vyhlásila zasa hepatologička Svetlana Selčanová-Adamcová. 

Odborníci taktiež varujú pred nadmernou konzumáciou alkoholu „V kombinácii s nedostatkom pohybu a príjmom množstva kalorickej stravy môže spôsobiť aj príležitostná konzumácia alkoholu zlyhanie pečene. Najmä, ak si vypijeme občas, povedzme na rodinnej oslave, ale vyššiu dávku,“ povedala Mária Szántová, ktorá sa vplyvom alkoholu na ochorenia pečene zaoberá dlhodobo a je zároveň členkou pracovnej skupiny Slovenskej hepatologickej spoločnosti.

Podľa hepatológov pritom už neplatí odporúčaný pohár vína denne. „Pretože v globále je pozitívny zdravotný efekt malých dávok alkoholu na kardiovaskulárny systém ďaleko prevážený jeho škodlivými účinkami na pečeň,“ vysvetlila Szántová. „Pečeň je akýmsi mozgom tráviaceho traktu. Za zlozvyky v životospráve nám vystaví vysoký účet!“ uzavrel Ľubomír Skladaný.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať