Počet prípadov kliešťovej encefalitídy vzrástol o 400 percent za posledných 30 rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kliešť
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Počet prípadov kliešťovej encefalitídy v Európe vzrástol za posledných 30 rokov takmer o 400 %, pričom Slovensko nie je výnimkou. V roku 2022 sme zaznamenali najvyšší výskyt prípadov za posledných 60 rokov, s 168 prípadmi evidovanými na našom území.

Kliešťová sezóna

Najviac postihnuté boli Banskobystrický, Žilinský a Trenčiansky kraj, pričom najvyššia chorobnosť bola u ľudí vo veku 45 až 54 rokov.

Kliešťová sezóna začína s príchodom jari, keď sa teploty zvýšia na päť až sedem stupňov. Zmena klímy predlžuje aktivitu kliešťov až do neskorej jesene. Kliešťová encefalitída, známa aj ako „zápal mozgu“, je akútne infekčné vírusové ochorenie postihujúce centrálnu nervovú sústavu.

K nákaze dochádza po zaklieštení infikovaného kliešťa alebo po konzumácii nepasterizovaného mlieka z infikovaného zvieraťa. Ochorenie sa prejavuje zvýšenou teplotou, únavou a bolesťou hlavy, pričom v druhej fáze môže dôjsť k postihnutiu centrálneho nervového systému.

Riziká ochorenia

Najviac ohrození sú ľudia nad 40 rokov, pričom vyššiu úmrtnosť zaznamenávame u osôb nad 60 rokov. Odborníci pri príležitosti Svetového dňa encefalitídy, ktorý si pripomíname každoročne 22. februára, upozorňujú, že riziká tohto ochorenia netreba brať na ľahkú váhu a najúčinnejšou ochranou je prevencia v podobe očkovania.

Očkovanie treba absolvovať pred začiatkom jari. Slovensko má najvyšší výskyt potravinových infekcií kliešťovej encefalitídy v Európe. Očkovanie aspoň dvoma dávkami chráni pred vírusom bez ohľadu na spôsob prenosu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať