Počet úmrtí s a na COVID-19 počítajú vo svete rôzne. Američania upozorňujú, že priemerná dĺžka života klesla

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mrtvy
Viaceré štáty v posledných týždňoch priniesli znepokojujúce štatistiky, ktoré ukazujú, aké veľké a ďalekosiahle budú dôsledky vyčíňania vírusu SARS-CoV-2. Foto: Thinkstock

Slovensko sa pripravuje na už druhú Veľkú noc poznačenú pandémiou koronavírusu. Autority sľubujú, že ak vydržíme byť zodpovední, po najväčšom kresťanskom sviatku nastane dlho očakávané uvoľnenie opatrení.

Sme však jednou z veľmi mála krajín sveta, kde sa v najbližších týždňoch vďaka pozitívne sa vyvíjajúcej epidemiologickej situácii očakáva uvoľňovanie. Väčšina európskych krajín musí, práve naopak, sprísňovať nariadenia.

Situácia sa však zhoršuje na celom svete. Viaceré štáty v posledných týždňoch priniesli znepokojujúce štatistiky, ktoré ukazujú, aké veľké a ďalekosiahle budú dôsledky vyčíňania vírusu SARS-CoV-2. Slovensko ani v tomto smere nie je výnimkou.

Vysvetlenie pojmov

Aby sme vedeli správne zhodnotiť, ako pandémia ochorenia COVID-19 zasiahla jednotlivé štáty, musíme najprv vysvetliť, akým spôsobom sa k štatistike úmrtí pristupuje. V prvom rade sa uvádzajú úmrtia „s“ a „na“ COVID.

„Na“ COVID v tomto prípade znamená, že človek zomrel v dôsledku ochorenia COVID-19, teda išlo o hlavnú príčinu smrti. V prípade „s“ COVIDom znamená, že hlavnou príčinou úmrtia bolo iné ochorenie, no pacient bol testovaný pozitívne aj na COVID-19.

Do štatistiky sa tento údaj dostáva hlavne preto, že pacientom, ktorí síce zomreli z iného dôvodu ako je infekcia vírusom SARS-CoV-2, koronavírus výrazne zhoršil možnosti liečby a znížil šancu na prežitie.

Podľa korona.gov bolo do 31. decembra minulého roka PCR testami na Slovensku pozitívne otestovaných 184 508 osôb, pričom 127 190 osôb sa vyliečilo. „Na“ následky COVID-19 v roku 2020 zomrelo 2 250 osôb a ďalších 569 ľudí zomrelo „s“ COVIDom.

Viac o téme: Koronavírus

Celkový počet úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19 tak bol k 31. decembru 2020 presne 2 819, čo v prepočte na tisíc pozitívnych prípadov predstavuje 15,1 úmrtí.

Nielen COVID

V roku 2020 podľa Štatistického úradu SR zomrelo spolu 59 615 Slovákov, čo predstavuje takmer 11 osôb na každých tisíc obyvateľov krajiny. V poslednom mesiaci roka 2020 zomrelo až 16 osôb na tisíc obyvateľov, pričom v decembri 2019 to bolo iba 10 ľudí.

Vo viacerých regiónoch v tomto mesiaci zomieralo 70 až 90 seniorov (nad 65 rokov) na každých tisíc obyvateľov v tejto vekovej kategórii.

Samozrejme, nešlo vždy o ochorenie COVID-19. V prvých piatich mesiacoch minulého roka, vzhľadom na miernu prvú vlnu pandémie u nás, boli stále najčastejšou príčinou smrti kardiovaskulárne ochorenia, podľa Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA).

V druhej polovici roka sa to však zásadne zmenilo, dokazuje to aj štatistika celkovej úmrtnosti na Slovensku. Už v novembri sme prekročili priemernú hranicu počtu úmrtí, ktorá od roku 1996 predstavuje necelých 53-tisíc ľudí (priemer 52 699 Slovákov ročne).

Klamlivé štatistiky

Niektoré krajiny, väčšinou z povahy politickej orientácie, respektíve celkového režimu v krajine, však od začiatku pandémie svetu oznamovali zavádzajúce čísla. Medzi také krajiny patrí napríklad Čína, Rusko či Severná Kórea.

Podľa aktuálne uvádzaných údajov má Čína, z ktorej sa vírus SARS-CoV-2 rozšíril do celého sveta, necelých 5-tisíc obetí. V čase, kedy sa úrady ešte len rozhodovali, ako sa bude novému koronavírusu hovoriť, tam pritom evidovali viac ako 42-tisíc prípadov nákazy.

Ich oficiálne údaje o počte mŕtvych z dôvodu ochorenia COVID-19 preto mnohí spochybňujú. Dôvodom je napríklad aj to, že Čína do štatistík nových prípadov nepočíta ľudí, ktorí sú pozitívne testovaní, ale len tých, ktorí majú príznaky.

Rusko zase podľa informácií z decembra 2020 započítava do štatistiky úmrtí na COVID len takých pacientov, u ktorých to potvrdila pitva. Podpredsedníčka ruskej vlády vtedy potvrdila, že v Rusku zomrelo v dôsledku COVID-19 trikrát viac ľudí, než uvádzali oficiálne štatistiky.

Rovnako Severná Kórea ešte v decembri minulého roka tvrdila, že koronavírus v krajine nemajú. Aj napriek úplnému uzatvoreniu krajiny však zahraniční experti tvrdia, že KĽDR sa aktuálne „sústreďuje na riešenie pandemickej situácie“.

Naši susedia z V4

Podľa dát českého ministerstva zdravotníctva sa v Česku koronavírusom nakazilo viac ako 1,51 milióna ľudí. Viac ako 1,3 milióna sa vyliečilo, no v dôsledku nákazy zomrelo viac ako 25-tisíc ľudí.

Maďarsko vo štvrtok minulý týždeň ohlásilo nový rekordný denný počet úmrtí. Ochoreniu COVID-19 podľahlo ďalších 252 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie v krajine s necelými desiatimi miliónmi obyvateľov stúpol na takmer 19-tisíc.

V dôsledku rekordného počtu nových infekcií a úmrtí je v Maďarsku v posledných dvoch týždňoch najvyššia úmrtnosť na koronavírus vo svete v pomere k počtu obyvateľstva.

Počet úmrtí v Poľsku v uplynulom kalendárnom roku stúpol na najvyššiu úroveň od druhej svetovej vojny. Celkovo poľská populácia zaznamenala úbytok približne 129-tisíc ľudí v porovnaní s poklesom o 36 400 osôb v predchádzajúcom roku.

Inde vo svete

Dobré správy neprichádzajú ani z iných častí sveta, týždenný celosvetový počet úmrtí na ochorenie COVID-19 opäť stúpa. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) to po približne šiestich týždňoch poklesu predstavuje „znepokojujúci signál“.

Počet prípadov sa počas tretieho marcového týždňa celkovo zvýšil o osem percent, v Európe dokonca o 12 percent. Najväčší medzitýždenný skok zaznamenali v juhovýchodnej Ázii a oblasti západného Pacifiku, kde počet nakazených stúpol o 49, resp. 29 percent.

V regióne východného Stredomoria sa infikovanosť zvýšila o osem percent, zatiaľ čo v Amerike a Afrike klesla. Napriek tomu americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) evidujú takmer 550-tisíc úmrtí, čo je najväčší počet obetí koronavírusu na svete.

Znepokojujúce sú aj iné štatistiky. Priemerná dĺžka života v USA klesla o jeden rok na 77,8 rok, a to je zatiaľ údaj, ktorý zohľadňuje len úmrtia z prvého polroka 2020. Kľúčovým faktorom, ktorý stál za touto zmenou, boli podľa CDC práve úmrtia spôsobené koronavírusom.

V uplynulých týždňoch sa však globálnym epicentrom pandémie stala Brazília s vyšším počtom denných úmrtí ako v ktoromkoľvek inom štáte. V najväčšej latinskoamerickej krajine umiera každodenne najviac ľudí od začiatku pandémie, a to viac ako 3 000.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie CDC Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôbISA Inštitút pre stratégie a analýzyŠÚ Štatistický úrad SRWHO Svetová zdravotnícka organizácia