Počet úrazov u detí počas letných mesiacov rastie. Ktoré sú najčastejšie?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
úraz, dieťa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Počet úrazov u detí počas letných mesiacov rastie. Každoročný nárast eviduje aj Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR, ktoré vysiela záchranárov k deťom tradične viac ako v iných mesiacoch v roku.

Od júna do septembra 2023 uskutočnili záchranári 8 172 výjazdov k detským pacientom s rôznymi zdravotnými ťažkosťami. Z dát Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) vyplýva, že počas vlaňajšieho leta sa zranilo 17 154 detí.

„Najčastejšie išlo o poranenia zápästia a ruky, hlavy a tiež členka a nohy,“ spresňuje manažérka oddelenia komunikácie VšZP Marianna Bublavá.

Úrazy majú viac chlapci

Zranení počas minuloročných letných mesiacov boli častejšie chlapci ako dievčatá. Kým počas júla až augusta 2023 sa zranilo 6 830 dievčat, úraz malo až 10 324 chlapcov.  Zranenia sa podľa Bublavej minulé leto týkali najmä vekovej skupiny 10 až 14 ročných detí.

V lete trávia deti viac času vonku, pri pohybových aktivitách, na dovolenkách a výletoch, riziko poranení sa tak zvyšuje. „Medzi najčastejšie dôvody, pre ktoré Operačné stredisko ZZS vysiela záchranárov na pomoc deťom patria akútne bolesti brucha, pády, úrazy, problémy s dýchaním či zvracanie a kolapsy,“ vymenúva hovorkyňa Operačného strediska ZZS Petra Klimešová.

Záchranka pritom minulý rok najčastejšie smerovala k dvoj- až troj- ročným deťom a následne k deťom starším ako 12 rokov.

Preventívne opatrenia

Výraznú skupinu zásahov tvoria úrazy a pády. Deti sa zrania počas jazdy na bicykloch, kolobežkách, alebo sú v úlohe chodcov a dôjde k nehode s iným dopravným prostriedkom.

Objavujú sa tiež prípady topenia či úrazy v domácom prostredí a na nebezpečných miestach, kam sa deti bez dozoru dospelých osôb zatúlajú. U bábätiek sa záchranári najčastejšie stretávajú s prehriatím organizmu. Príčinou býva nadmerný pobyt na priamom slnku na kúpaliskách či pri domácich bazénoch. Ojedinele ide aj o prípady, kedy deti ostanú v uzamknutom aute.

„Poškodeniam zdravia u detí možno predísť preventívnymi opatreniami, ako je včasná a vhodná informovanosť rodičov či používanie bezpečnostných a ochranných pomôcok, teda prilby, reflexné prvky či chrániče,“ zdôrazňuje Klimešová.

Benefity Vernosť+, Dr. Nonstop+ a Objednanie+

Poistenci, ktorí sú súčasťou VšZP viac ako rok a nemajú nedoplatky na zdravotnom poistení, sa s lekárom môžu spojiť hocikedy, keď ho potrebujú, doma aj na dovolenke, a to prostredníctvom jednej zo služieb v rámci programu Vernosť+.

Cez benefit Dr. Nonstop+ majú možnosť poradiť sa so všeobecným lekárom alebo pediatrom o svojom zdravotnom stave, prípadne o stave svojho dieťaťa telefonicky alebo cez videohovor, a to 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Zároveň si môžu dať predpísať liek. Ešte pred zakúpením balíka služieb je možné využiť dva kontakty s lekárom zadarmo.

Užitočnou službou počas leta môže byť aj druhý benefit Objednanie+, ktoré prináša jednoduché vyhľadávanie lekára podľa odbornosti, kraja, mena alebo názvu poskytovateľa zdravotnej starostlivosti a možnosť objednať sa priamo cez mobilnú aplikáciu alebo ePobočku na vyšetrenie alebo kontrolu z pohodlia domova.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marianna BublaváPetra Klimešová
Firmy a inštitúcie Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SRVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa