Tento týždeň sme na Slovensku zaočkovali miliónteho občana plnými dvoma dávkami vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Svoju dôležitú úlohu v procese očkovania zohrávajú krajské veľkokapacitné očkovacie centrá.
Záujem o vakcíny je však v jednotlivých krajoch rozdielny. Kým obyvatelia západného Slovenska neváhajú cestovať za očkovaním aj stovky kilometrov, niektoré centrá majú problém naplniť termíny.
Vakcíny od Pfizeru a Moderny sprístupnili na Slovensku pre ľudí od 50 rokov, registrovať sa môže aj sprevádzajúca osoba
Najdlhšie fungujúce vakcinačné centrá sú v Trnavskom kraji, ide o veľkokapacitné očkovacie centrá v Skalici, Trnave a Dunajskej Strede. Na starosti ich má župan Trnavského kraja Jozef Viskupič.
Viskupič je tiež predsedom Združenia samosprávnych krajov SK8 a z tejto pozície vidí v systéme informovania verejnosti o počte zaočkovaných v jednotlivých krajoch určité zavádzanie.
Najvyššia zaočkovanosť
„My máme strašne veľké čísla v Trnavskom kraji čo sa týka zaočkovaných ľudí z Bratislavského kraja, ale nie kvôli tomu, že chcú tí ľudia podporovať nejakú vakcinačnú turistiku, ale nemajú sa kam prihlásiť,“ uviedol pre portál vZdravotníctve.sk Viskupič.
Župani sa hádajú o vakcíny. Ako je to s ich prerozdeľovaním medzi krajmi
Bratislavský kraj má podľa jeho názoru malú očkovaciu kapacitu, preto sa veľa ľudí hlási na termíny aj do iných krajov. Vzniká tak však nepresnosť v údajoch, ktorá nie je zanedbateľná.
V národných číslach podľa Viskupičových slov vidieť vysokú preočkovanosť v Bratislavskom kraji, k 6. máju to bolo 97,5-tisíc ľudí, najviac na Slovensku. Otázka však znie, koľko ďalších ľudí z tohto kraja sa nechalo očkovať inde.
Bratislavčania majú o očkovanie enormný záujem, za vakcínami cestujú aj stovky kilometrov
Ak sa totiž na štatistiky pozrieme z hľadiska toho, koľko obyvateľov kraja, sa v tom-ktorom kraji nechalo zaočkovať, až vtedy podľa Viskupiča vidíme reálny počet ľudí, ktorí tento kraj „chránia“ tým, že sa zaočkovali. Majú v ňom totiž trvalý pobyt, a teda sa v ňom zdržujú.
Trnava a Košice
Podľa neho má najviac takýchto obyvateľov Trnavský kraj, spolu s Košickým krajom. Malo by to byť približne 62-tisíc podaných vakcín. To je údaj iba za veľkokapacitné očkovacie centrá v TTSK, treba k tomu pripočítať aj nemocnice.
Najväčšie veľkokapacitné očkovacie centrá sú totiž práve nemocnice, malo by ich byť celkovo 44. „Veď oni robia 80 percent zaočkovanosti,“ dodáva Viskupič a pripomína, že župani sú zodpovední za koordináciu očkovania v celom kraji, teda aj za nemocncie.
Ministerstvo si neuvedomuje personálnu krízu v zdravotníctve, Visolajský sa sťažuje na absenciu záujmu
Pôvodne chcelo ministerstvo od TTSK, aby vytvorili očkovaciu kapacitu pre 440-tisíc ľudí. „To sú ľudia nad 18 rokov na území Trnavského kraja, ktorý je najväčší na počet obyvateľov zo všetkých. Ale vo veľkom sme napĺňali aj potrebu susedného regiónu,“ pripomína.
Záujem o očkovanie je teda v Bratislavskom kraji zrejme ešte vyšší, ako hovoria dostupné údaje. Problém sa ale ukazuje aj opačným smerom. Počet zaočkovaných v niektorých krajoch môže byť tým pádom omnoho nižší, ako uvádzajú oficiálne čísla, lebo sa tam očkovali aj z iných krajov.
Zaočkovanosť obyvateľov kraja
Veronika Bauch, hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), pre portál vZdravotníctve.sk potvrdila, že štatistiky očkovaných vychádzajú z dát očkovacích centier, teda sa skutočne uvádza, koľko ktoré vakcinačné centrum zaočkovalo ľudí.
„NCZI nesleduje koreláciu medzi pobytom a výberom vakcinačného centra. Záujemcovia o vakcináciu si môžu vybrať ktorýkoľvek okres, kde sa chcú dať zaočkovať a NCZI nesleduje dôvody výberu tých-ktorých vakcinačných miest,“ uviedla.
Viskupič upozorňuje, že takto nevieme, aké je reálne percento zaočkovanosti v konkrétnom kraji, iba koľko ľudí sa v ňom očkovalo. No je to vôbec potrebné vedieť?
Vakcinačná turistika
Pre ministerstvo zdravotníctva vzhľadom na cieľ Národnej stratégie očkovania proti ochoreniu COVID-19 nie je.„Nám je v zásade jedno, kde sa ten človek zaočkuje, my si vážime, aj keď niekto zo stredného Slovenska ide na východ sa dať zaočkovať. Cieľom je to, aby ľudí bolo zaočkovaných čo najviac a aby sme vytvorili kolektívnu imunitu,“ uviedla hovorkyňa Zuzana Eliášová.
Ministerstvo chce proti COVID-19 očkovať v ambulanciách praktických lekárov. Akou vakcínou a ktoré ročníky?
Pripomenula tiež, že kampaň je stále primárne orientovaná na starších ľudí a chronicky chorých pacientov. „My akoby neselektujeme, ktorý to je región, pre nás je podstatné číslo, koľko je tých najviac zraniteľných,“ dodala.
Otázkou však je, či by v budúcnosti, napríklad pri tretej vlne pandémie, informácia o tom, koľko ľudí v konkrétnom kraji je reálne zaočkovaných, nebola užitočná pri predpovedaní nových ohnísk nákazy.
Budúce ohniská
„Budeme musieť brať Slovensko ako celok, nebudeme sa môcť pozerať na regionálnu zaočkovanosť,“ reagovala pre portál vZdravotníctve.sk epidemiologička Katarína Naďová.
Na Slovensku uzavreli tretí prípad úmrtia po očkovaní proti koronavírusu, žena dostala vakcínu od spoločnosti AstraZeneca
Predpokladá, že tieto informácie sa budú môcť dať v systéme filtrovať, nakoľko pri očkovaných sa vždy uvádza aj bydlisko. Ako jedinú možnosť teda vidí spätné vyhľadávanie týchto informácií.
Na otázku, či to v budúcnosti nebude problém však priamo neodpovedala, skonštatovala iba, že tieto informácie „budeme mať, keď si ich vypočítame“.