Podať žiadosť o úhradu nákladov na zdravotnú starostlivosť poskytnutú v inom štáte únie bude jednoduchšie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zdravotné poistenie zdravie poistovna zmena
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Podať žiadosť zdravotným poisťovniam o úhradu nákladov na zdravotnú starostlivosť poskytnutú v inom členskom štáte Európskej únie bude jednoduchšie. Od začiatku mája tohto roka bude výpočet predpokladaných nákladov na poskytnutú zdravotnú starostlivosť dobrovoľnou náležitosťou žiadosti.

Cezhraničná zdravotná starostlivosť

Od povinnosti priložiť potvrdenie o prijatí poistenca poskytovateľom v inom členskom štáte únie sa upustí v plnom rozsahu. Uvádza sa to v predbežnej informácii k príprave novelizácie vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR, ktorou sa upravuje postup poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, zdravotnej poisťovne a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou pri poskytovaní cezhraničnej zdravotnej starostlivosti.

V súčasnosti je povinnou súčasťou žiadosti vyplnený formulár výpočtu predpokladaných nákladov, ktorý zahŕňa aj potvrdenie o prijatí poistenca v zariadení nachádzajúcom sa na území iného členského štátu únie.

Súčasný právny stav

Súčasný právny stav zároveň vyžaduje ako povinnú náležitosť žiadosti aj odôvodnenie potreby poskytnutia navrhovanej liečby v cudzine klinickým pracoviskom príslušného špecializačného odboru. Novela zákona o zdravotnom poistení bude po novom umožňovať vypracovanie odôvodnenia poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v inom členskom štáte.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMZ Ministerstvo zdravotníctva SR