Podávanie kubánskeho lieku zastavili, prípad pacienta s rakovinou preveria

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Noha_rana_diabetes.jpg
Foto: SK+Med
AKTUALIZOVANÉ – Heberprot je obvinený z toho, že spôsobil rakovinu prostaty u pacienta

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská pozastavila podávanie lieku Heberprot. Reagovala tak na prípad pacienta, u ktorého sa po podávaní lieku objavila rakovina prostaty.

Ako Kalavská zdôraznila štandardná liečba naďalej ostáva rovnaká. Liek dovezený v rámci deblokácie dlhu z Kuby podávajú len so súhlasom pacienta, ktorého informujú, že je to liek neregistrovaný v EÚ, teda ani na Slovensku.

Existuje súvislosť?

Ako pre portál vZdravotnictve.sk povedala Kalavská, budú teraz skúmať možné prepojenie Heberprotu a nádorom u pacienta. Dokázať príčinnú súvislosť však môže byť ťažké. Ako Kalavská pripustila, na vzniku rakoviny sa podieľa obvykle viacero faktorov.

O prípade informovala Televízia Markíza. Citovala pritom Petra Juska zo spoločnosti Onkocet, ktorý dal nádor u pacienta do priamej súvislosti s Heberprotom. Podľa neho hlavná molekula lieku „priam roztáča nádorový proces“. „Ona ho roztáča šialene,“ vyhlásil Jusko.

Spoločnosť Onkocet, ktorú zastupuje, pritom dodáva medicínske prístroje. Jedným z nich je aj generátor exogénneho oxidu dusnatého. Onkocet ho určuje aj na liečbu diabetickej nohy.

Rakovina sa zatiaľ nevyskytla

„Zdôrazňujem, že ide o podozrenie v jednom prípade, nie je dokázaná kauzálna súvislosť,“ uviedla riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová.

Podľa ministerstva sa v súvislosti s týmto liekom v minulosti žiadna súvislosť s výskytom rakoviny nevyskytla. Lekári na Slovensku doteraz u pacientov počas liečby nezaznamenali žiadne závažné komplikácie.

„Pokiaľ sa týka nežiaducich účinkov a reakcií, sporadicky sa objavili očakávané nežiaduce účinky ako je bolesť v mieste vpichu, prechodná triaška, jednorazová hnačka. Nezaznamenali sme žiadne závažnejšie nežiaduce účinky liečby,“ uviedol Emil Martinka, primár diabetologického oddelenia Národného endokrinologického a diabetologického ústavu Ľubochňa, kde sa liečba podávala.

Injekcia
Foto: Thinkstock

Podávanie lieku monitorovali

Heberprot nie je registrovaný v EÚ, podľa ministerstva je však prístupný pre pacientov v 68 krajinách sveta a má za sebou úspešné výsledky.

Ministerstvo zdravotníctva jeho podávanie od začiatku monitorovalo. Rezort od jeho uvedenia zriadil technickú komisiu, ktorá dvakrát do roka vyhodnocovala výsledky liečby, poverený človek zároveň raz za kvartál vyhodnocoval výsledky.

„Vo väčšine prípadov sme zaznamenali zlepšenie zdravotného stavu pacienta. Čo sa týka negatív, išlo len o štandardné nezávažné účinky popísané v príbalovom letáku,“ uzavrel rezort.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať