Podmienenie stretnutia s pápežom očkovaním proti COVID-19 ministerstvu nevyšlo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Očkovanie, koronavírus
Vo veľkokapacitnom vakcinačnom centre v Bratislave v priestoroch Národného futbalového štadióna (NFŠ) zaočkovali počas prvého dňa treťou dávkou vakcíny proti COVID-19 takmer 1 500 ľudí. Foto: www.facebook.com

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) pred týždňom oznámil, že všetci, ktorí sa budú chcieť v septembri na omšiach a iných podujatiach stretnúť s pápežom Františkom, budú musieť byť plne zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19.

Netají sa pritom, že aj týmto spôsobom chce Ministerstvo zdravotníctva SR motivovať ľudí, aby sa dali zaočkovať. Zdá sa však, že to nezaberá. Záujem o očkovanie sa za posledný týždeň nezvýšil, práve naopak.

V Čakárni na pridelenie prvého termínu v utorok čakalo menej ako 10-tisíc ľudí, od začiatku júla počet záujemcov o očkovanie stabilne klesá. Dôvodom je, samozrejme, aj to, že na očkovanie sa už v žiadnom kraji nie je nutné do Čakárne vopred registrovať.

Aj keď sa nedá povedať, že by veľkokapacitné očkovacie centrá (VKOC), ktoré majú na starosti vyššie územné celky, zívali prázdnotou, záujem o očkovanie vyhlásenie ministra rozhodne nenakoplo tak, ako sa očakávalo.

Na východe

Hovorkyňa Košického samosprávneho kraja Anna Terezková portálu vZdravotníctve.sk potvrdila, že výraznejší záujem o očkovanie zatiaľ neevidujú, dokonca konkrétne vo VKOC v posledných týždňoch klesá.

„Košický samosprávny kraj sa preto snaží dostať vakcíny bližšie k ľuďom, ktorí majú záujem o očkovanie, no nevedeli sa napríklad zaregistrovať na očkovanie alebo prísť do niektorého z očkovacích centier,“ vysvetlila Terezková.

Simulované jednodňové očkovacie centrum otvorili 19. júla napríklad aj na Luníku IX, od nedele 24. júla začali očkovať pri obchodných centrách v kraji a v súvislosti s návštevou Svätého Otca plánujú zriadiť simulované očkovacie centrá aj vo farnostiach.

Terezková tiež dodala, že po spustení možnosti očkovať pri obchodných centrách bez povinnej registrácie zaznamenali záujem obyvateľov. V tomto prípade sa očkuje jednodávkovou vakcínou od výrobcu Johnson & Johnson, čo ľuďom uľahčuje situáciu.

Napriek tomu sa počet nových zaočkovaných na východe týždeň čo týždeň znižuje. „Počas uplynulého týždňa sme podali 5 770 vakcín, pre porovnanie, na prelome júna a júla to bolo v priebehu jedného týždňa 8 348 vakcín,“ doplnila Terezková.

Ako západ?

Záujem rovnako klesá aj na západnom Slovensku, ako potvrdila Lucia Šmidovičová, riaditeľka Odboru zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja. Zdá sa, že nepomohlo ani to, že už sa ľudia nemusia registrovať.

„Bez predchádzajúcej registrácie sme uplynulý víkend zaočkovali 1 350 záujemcov, a spolu 4 700 ľudí. Počas júlových víkendov nám pravidelne chodí do jednotlivých očkovacích centier približne 200 až 300 ľudí bez registrácie v Čakárni,“ uviedla Šmidovičová.

Podobná situácia je aj v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK), aj keď Jozef Gabík upozorňuje, že záujem logicky klesá s počtom zaočkovaných, ktorých má BSK najvyššiu spomedzi všetkých krajov. Plne zaočkovaných však stále máme iba 36 percent ľudí.

Situáciu nezvrátila ani avizovaná návšteva pápeža a nutnosť očkovania pre stretnutie s ním. Počas najväčšieho záujmu očkoval BSK vo veľkokapacitnom centre šesť dní v týždni, aktuálne sú to už iba dva dni v týždni.

„Počty záujemcov o očkovanie nestúpajú ani v čakárni Národného centra zdravotníckych informácií, ani v registračnom systéme BSK, a aktuálne sa nezvyšuje ani počet záujemcov o očkovanie bez registrácie a pozvánky,“ dodal Gabík.

Stredné Slovensko

Hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja Lucia Lašová portálu vZdravotníctve.sk potvrdila, že ani u nich sa záujem o očkovanie nezvyšuje, práve naopak, tak ako v ostatných krajoch klesá.

To znamená, že žiaden z celonárodných pokusov o aktiváciu záujmu o očkovanie nefunguje, ani zrušenie povinnosti registrácie vopred, ani podmienenie využívania určitých služieb či stretnutia s pápežom očkovaním.

Ministerstvo sa podľa vlastných slov aktuálne snaží tlačiť najmä na očkovanie v ambulanciách praktických lekárov a na činnosť mobilných očkovacích tímov. Praktickí lekári však očkujú maximálne desiatky ľudí denne, mobilné tímy sa zase orientujú na marginalizované skupiny.

Tempo očkovania klesá, čo dokazuje aj neustále sa znižujúci týždenný počet zaočkovaných. Za minulý týždeň pribudlo približne 44-tisíc ľudí s prvou dávkou vakcíny, na prelome júna a júla to bolo cez 63-tisíc zaočkovaných.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna TerezkováJozef GabíkLucia LašováLucia ŠmidovičováVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíTTSK Trnavský samosprávny kraj (VÚC)ŽSK Žilinský samosprávny kraj (VÚC)