Od 8. februára sa na Slovensku spúšťa COVID automat a rodičia detí, ktoré zasadnú naspäť do školských lavíc, budú musieť mať negatívny test. Ten je podmienkou aj pre stredoškolákov. Je pritom jedno, či to bude test antigénový alebo PCR.
Napriek tomu, že mnohé samosprávy otvárajú viaceré Mobilné odborové miesta (MOM), kde sa rodiny môžu zadarmo otestovať antigénovými testami, nemusí to stačiť. Problém môžu mať napríklad rodičia, ktorí kvôli pracovným povinnostiam nestihnú otváracie hodiny MOM-iek.
Slovensko nakupuje testy na domáce použitie. Nahradí samotestovanie celoplošný skríning?
Aj preto sa viacerí rozhodujú, či absolvovať PCR test. Ten je však spoplatnený, a to nemalými sumami. V rôznych mestách na Slovensku sa ho laboratória robia za poplatok v rozmedzí od 50 do 90 eur. S týmto im aspoň v malej miere môže pomôcť aj zdravotná poisťovňa.
Klinická indikácia
„Naši poistenci, ktorí potrebujú podstúpiť PCR test v samoplatiteľskom režime, môžu ako benefit využiť zľavu z poplatku vo vybraných slovenských laboratóriách až do výšky 22 eur,“ uviedla hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
V doterajšej praxi však platí, že zo zdravotného poistenia by mali byť plne hradené testy na základe klinickej indikácie u symptomatického pacienta, nie na základe epidemiologickej indikácie. Okrem poisťovne Union na to upozorňuje aj poisťovňa Dôvera.
Na Facebooku sa objavil falošný profil poisťovne Dôvera, od ľudí pýtal čísla platobných kariet
„PCR test hradený z verejného zdravotného poistenia, teda zdravotnou poisťovňou, neslúži na plošné testovanie, ani na skríning, ani na testovanie na žiadosť poistenca. V týchto prípadoch je teda hradené z iných zdrojov,“ vysvetlil ich PR špecialista Matej Štepianský.
Antigénové testy
Z iných zdrojov znamená, že z vlastných. Zdravotné poisťovne v aktuálne nastavenom systéme nepreplácajú ani antigénové testovanie v MOM-kách. To je hradené priamo štátom na základe zmluvy s Ministerstvom zdravotníctva SR.
Antigénové testy sú hradené z verejného zdravotného poistenia len v prípadoch, keď sú vykonávané v ambulanciách lekárov ako súčasť diagnostiky pacientov s príznakmi respiračného ochorenia. V takomto prípade hradia poisťovne aj PCR test.
Lekári v Martinskej nemocnici využívajú špeciálnu aplikáciu, pomáha im liečiť pacientov s COVID-19
Podľa najnovších dohôd medzi rezortom zdravotníctva a poisťovňami však aj PCR test budú preplácať už len dvakrát mesačne. Potvrdila to aj hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Len dvakrát mesačne
„Od 1. februára platí, že občan má hradený PCR test zo zdravotného poistenia dvakrát do mesiaca (kumulatívne). V prípade potreby vyššej frekvencie testovania v mesiaci, je odporučené testovanie antigénovým testom,“ uviedla.
Na otázku, či by nebolo v aktuálnej kritickej situácii jednoduchšie a bezpečnejšie, ak by mohli ísť záujemci na PCR testy vždy, keď budú mať podozrenie na ochorenie, najmä tí, ktorí pracujú vo veľkých fabrikách, ministerstvo nereagovalo.
Minister necíti záujem lekárnikov testovať ľudí na COVID-19. Rezort sme o to žiadali, tvrdí Sukeľ
Hradenie len dvoch PCR testov do mesiaca poisťovňami sa týka tých pacientov, ktorí majú v jednom mesiaci dva negatívne testy po sebe. Podľa Štepianského sa tým má zamedziť zneužívaniu PCR testovania.
Zneužívanie poisťovní
„PCR testovanie hradíme zo zdravotných dôvodov toľkokrát, koľko je potrebné. Zároveň však bude platiť, že ak je výsledok PCR testu v danom mesiaci dvakrát po sebe negatívny, tak ďalšie PCR vyšetrenie nebude hradené z verejného zdravotného poistenia,“ vysvetľuje.
Hovorca Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Matej Neumann dodal, že téma úhrady týchto vyšetrení bola tiež predmetom rokovania Pandemickej komisie, ktorej závery VšZP plne „rešpektuje“.
Ambulantní lekári sa dohodli na pokračovaní zmlúv aj so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou
Podmienky úhrady PCR testu upravuje dokument zverejnený na stránke ministerstva zdravotníctva s názvom Klinický protokol indikácií testovania metódou RT-PCR na dôkaz SARS-CoV-2. Dokument definuje, kto získava nárok na PCR test zdarma.
Kryté rozpočtom
Napriek týmto obmedzeniam poisťovne upozorňujú na vysoké a neustále narastajúce náklady, ktoré sú nútené v súvislosti s testovaním vynakladať.
„Testovanie na nový koronavírus, ako PCR testy, testy na protilátky či antigénové testy, nie sú vôbec kryté štátnym rozpočtom verejného zdravotného poistenia,“ upozornila Dupaľová Ksenzsighová.
Poisťovňa Union uhradí nemocniciam vyššie platby, ale očakáva aj refundáciu COVID nákladov od štátu
Podľa jej slov paradoxne programový rozpočet pre zdravotníctvo v roku 2021 predpokladá, že sa ušetrí 10 miliónov eur na SVLZ výkonoch, kam patrí aj laboratórna diagnostika ochorenia COVID-19.
Ďalšie náklady
Rovnako podľa nej nie sú kryté „vysoko pravdepodobné dodatočné náklady na pacientov“, ktorí budú mať po prekonaní ochorenia COVID-19 trvalé následky. Na túto skutočnosť už poisťovňa Union upozornila aj ministerstvo zdravotníctva.
Štát prednedávnom oznámil, že chce pacientom umožniť „postcovidovú liečbu“ v kúpeľoch. Odborníci z rezortu zdravotníctva už dokonca prerokúvajú diagnózy, ktoré by mali byť preplácané zdravotnými poisťovňami.
Štát chce pacientom umožniť postcovidovú liečbu v kúpeľoch
Podľa Dupaľovej Ksenzsighovej je pritom zrejmé, že v štátnom rozpočte na rok 2021 sú rezervy na krytie dopadov koronakrízy. Spolu má ísť o 1,165 miliardy eur.
„Pevne veríme, že v záujme udržateľného financovania zdravotnej starostlivosti bude v roku 2021 časť zdrojov z tejto rezervy férovo presmerovaných do verejného zdravotného poistenia v prospech poistencov všetkých zdravotných poisťovní,“ dodala hovorkyňa.