Viacero politických strán je za zavedenie elektronického zdravotníctva (eHealth) na Slovensku. Svoje programy predstavili na konferencii Stratégia rozvoja slovenského zdravotníctva 2016 až 2020.
Funkčná infraštruktúra k eHealth-u sa dá podľa experta KDH na zdravotníctvo Mariána Faktora pripraviť do roka. „Hovorím to na základe skúseností, keď v prostredí súkromnej zdravotnej poisťovne sa to podarilo za dvanásť mesiacov, za tri milióny eur a viac ako 40 percent receptov je v elektronickej forme už dnes, prečo by to nešlo aj v režime štátneho projektu,“ vysvetlil.
Pravda je podľa Faktora taká, že z eurofondov sa doposiaľ minulo 47 miliónov eur, každý rok financujeme vývoj a prevádzku vo výške 10 miliónov eur. „Ten reálny efekt, výsledok v praxi do dnešného dňa je nula,“ povedal expert KDH na zdravotníctvo.
„Potemkiniáda“
Správy o zvedení eHealth-u sú podľa Štefana Zelníka z SNS veľmi optimistické. „Už sa pripravujú nejaké karty pre poistencov, ale mám veľkú obavu, že to je „Potemkiniáda“, pretože som sa rozprával s firmami, ktoré robia softvérové veci, nikto ich nezavolal, čo si myslím, že malo byť prvé,“ povedal. Podľa Zelníka má eHealth potenciál, ale na zavedení sa bude musieť zapracovať.
Elektronické zdravotníctvo má podľa Tibora Hlavatého (koalícia OĽaNO-NOVA) pre Slovensko potenciál z pohľadu úspor či zníženia byrokracie. „Jednoznačne budeme pracovať na jeho zavedení,“ uviedol.
Prioritou koalície OĽaNO-NOVA bude predovšetkým zjednodušenie administratívy, čo elektronické zdravotné preukazy môžu priniesť, bezkontaktnou platbou sa môže zaregistrovať pacient, bezkontaktne je možné vyberať si lieky, toto je veľká devíza elektronického zdravotníctva,“ podotkol Hlavatý.
Pozor na osobné údaje
Koalícia OĽaNO-NOVA je však skeptická v prípade elektronickej zdravotnej knižky, kde súčasná legislatíva hovorí, že všetky údaje pacienta sa budú zhromažďovať na centrálnych serveroch, ktoré bude spravovať Národné centrum pre zdravotnícke informácie (NCZI).
„Toto vnímame ako rizikové a zmeníme to, ak budeme mať politickú silu. Chceme, aby akékoľvek informácie zdravotného charakteru, sa nahrávali na centrálne servery iba v rozsahu, ktorý schváli pacient,“ vysvetlil Hlavatý. Súčasný systém je podľa neho zle pripravený a bude ho treba veľmi rýchlo opraviť.
Za zavedenie eHealth-u je aj strana Sieť. „Určite áno, všetkými desiatimi. A to aj napriek tomu, že môžeme konštatovať: to, čo sa spravilo doteraz, je nepoužiteľné,“ povedal zdravotnícky expert Siete Pavol Martanovič.
Odbornú konferenciu organizovali UNIPHARMA – 1. slovenská lekárnická akciová spoločnosť, Zdravotnícke noviny a Hospodárske noviny v spolupráci so Slovenskou lekárnickou komorou a Asociáciou súkromných lekárov Slovenskej republiky.