Pôrodná starostlivosť na Slovensku má rezervy, mimovládky spustili prieskum

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
||||||
Obom pri príležitosti tisíceho pôrodu zablahoželalo aj vedenie nemocnice. Foto: ilustračné, Thinkstock

Kvalita pôrodnej starostlivosti na Slovensku má značné rezervy a je čo zlepšovať. Konštatujú to občianske združenia Občan, demokracia a zodpovednosť a Ženské kruhy. Podľa nich to dokladajú svedectvá mnohých žien a preto spustili celoslovenský prieskum o pôrodnej starostlivosti v nemocniciach na Slovensku. Prieskum vychádza zo skúseností žien a je okrem iného zameraný na dodržiavanie ľudskoprávnych štandardov počas zdravotnej starostlivosti pri pôrode v zdravotníckych zariadeniach.

Zistenia z výskumu použijú na tvorbu argumentov, ktoré povedú k návrhom riešení a verejných politík. Informuje o tom informačno-vzdelávací portál Diskriminacia.sk.

Ľudské práva rodičiek

Prieskum je súčasťou projektu s názvom „Berme vážne potreby žien pri pôrodoch! Spoločne presadzujme ľudské práva žien vo verejných politikách v oblasti zdravia“.

„Projektom sa snažíme aktívne pristúpiť k tvorbe verejných politík v oblasti zdravia a prispieť tak k lepšej a hlavne udržateľnej implementácii ľudských práv žien v praxi a uplatňovaniu rodovej rovnosti. Špeciálne sa zameriavame na posilnenie postavenia pôrodných asistentiek, ktorých kľúčová úloha v zdravotníckom systéme v SR je často podceňovaná a zneviditeľňovaná,“ vysvetľuje združenie Občan, demokracia a zodpovednosť, ktoré projekt realizuje.

Podľa realizátorov prieskumu k rezervám v kvalite pôrodnej starostlivosti na Slovensku podstatne prispieva skutočnosť, že v spoločnosti, ale ani v zdravotníctve, nie sú dostatočne vnímané a rešpektované ľudské práva žien. Online dotazníkom tak budú získavať skúsenosti žien, ktoré majú za sebou pôrod v období posledných dvoch rokov.

Prieskum podporila univerzita v Osle

Dotazník je anonymný, nevypĺňajú sa v ňom mená, miesta a iné skutočnosti, ktoré by mohli viesť k identifikovaniu respondentky.

Všetky údaje, ktoré v dotazníku poskytnú, budú spracované výlučne štatisticky. Jeho vyplnenie trvá približne 20 minút. Nachádza sa na http://porodnastarostlivost.netquest.sk/

Občianske združenia Občan, demokracia a zodpovednosť a Ženské kruhy realizujú prieskum v spolupráci s nórskym partnerom Faculty of Health Science na Oslo Metropolitan University.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať