Pôrodné asistentky by mohli pomáhať matkám v domácom prostredí

Porodna asistentka
Foto: Thinkstock

Vyplýva to z listu generálneho riaditeľa Sekcie zdravia Ministerstva zdravotníctva SR Štefana Laššána poslankyni Európskeho parlamentu Jane Žitňanskej, ktorá túto zmenu iniciovala.

Predpôrodnú starostlivosť, ako aj starostlivosť po pôrode počas šestonedelia, hradená z verejného zdravotného poistenia, by po novom mohli poskytovať aj pôrodné asistentky v samostatnej praxi, a to aj v domácom prostredí matiek. Vyplýva to z listu generálneho riaditeľa Sekcie zdravia Ministerstva zdravotníctva SR Štefana Laššána poslankyni Európskeho parlamentu Jane Žitňanskej, ktorá túto zmenu iniciovala.

Ako informovala v pondelok europoslankyňa, rezort zdravotníctva podľa dokumentu pripravil návrh zmeny rozsahu praxe pôrodnej asistencie, ktorý je zameraný na skvalitnenie starostlivosti v prirodzenom sociálnom prostredí ženy, ako aj humanizáciu a zefektívnenie tejto starostlivosti.

Sľubujú rozvoj samostatnej praxe

Zvýšiť by sa mala spokojnosť poistenkýň a umožní sa tiež rozvoj samostatnej praxe pôrodných asistentiek.

„Pri návrhu legislatívnych úprav, súvisiacich s rozšírením kompetencií pôrodných asistentiek, budeme presadzovať zmeny potrebné na realizáciu takejto starostlivosti v komunite,“ napísal Štefan Laššán v reakcii na podnet europoslankyne Jany Žitňanskej.

Europoslankyňa víta postoj ministerstva zdravotníctva.

„Tri roky som sa snažila presvedčiť ministerstvo zdravotníctva, aby umožnilo pôrodným asistentkám v samostatnej praxi pripravovať budúce mamičky v ich prirodzenom sociálnom prostredí na pôrod. Súčasťou návrhu bola aj starostlivosť o mamičku po príchode z pôrodnice. Zdá sa, že môj návrh bol konečne vypočutý,“ dodala europoslankyňa Žitňanská.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom