Kresťanskí demokrati žiadajú prezidenta, aby vrátil do parlamentu zákon, ktorý umožňuje udelenie covidovej amnestie.
Poslanci Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Peter Stachura a František Majerský napísali prezidentovi Petrovi Pellegrinimu list. Žiadajú ho v ňom o vetovanie zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.
Hromadné odpustenie pokút
„Nespochybňujeme dôležitosť ochrany práv občanov, ani spravodlivého vyrovnania sa s následkami pandémie COVID-19, avšak prijatý návrh zákona považujeme za nebezpečný precedens, ktorý môže výrazne narušiť právnu istotu a dôveru verejnosti v právny štát,“ napísali poslanci.
Covidová amnestia je obyčajné plytvanie verejnými zdrojmi a výsmech zdravotníkom, tvrdia ambulancie
Ako poslanci KDH pripomenuli, zákon umožňuje hromadné odpustenie pokút fyzickým osobám, ktoré porušili platné protipandemické opatrenia prijaté v záujme ochrany verejného zdravia. Ich dodržiavanie bolo podľa slov poslancov nevyhnutné pre zvládnutie kritickej situácie.
Negatívny signál
„Retroaktívne ospravedlňovanie a finančné kompenzácie za ich porušenie vysielajú veľmi negatívny signál spoločnosti a výrazne znižujú kredibilitu nariadení štátnych inštitúcií. Prijatý zákon považujeme za neúctivý aj voči obetiam pandémie, zvlášť tých, ktoré sa mohli nakaziť od osôb nedodržiavajúcich protipandemické opatrenia,“ uviedli Stachura a Majerský.
Kotlár nazval vedcov šarlatánmi, vládnu koalíciu vyzval na ukončenie očkovania m-RNA vakcínami
Poslanci KDH súčasne poukázali aj na rozpočtový dopad tohto zákona. V čase konsolidácie verejných financií je podľa nich potrebné verejné výdavky dôsledne posudzovať. Prezidenta preto žiadajú, aby využil svoju ústavnú právomoc a vrátil tento zákon na opätovné prerokovanie parlamentu.
Parlament v stredu 9. apríla schválil vládny návrh zákona o odškodňovaní fyzických osôb, ktorý upravuje proces vrátenia pokút a nákladov spojených s protipandemickými opatreniami.
Zákon podľa ministerstva vnútra reflektuje programové vyhlásenie vlády, ktoré sa zaviazalo k obnove dôvery občanov v štátne inštitúcie a zabezpečeniu spravodlivosti v súvislosti s opatreniami prijatými počas pandemického obdobia, ako aj nálezy Ústavného súdu SR a upozornenia verejného ochrancu práv. Zákon nadobudne účinnosť 1. mája.
„Ministerstvo vnútra SR a regionálne úrady verejného zdravotníctva vytvoria vzory žiadostí, v rámci ktorých bude možné žiadať o vrátenie finančných prostriedkov za pokuty uložené políciou, okresnými úradmi, regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva, mestskými a obecnými policajtmi v období od 12. marca 2020 do 15. septembra 2023. Vrátenie finančných prostriedkov sa bude týkať aj nákladov na stravovanie v karanténnych zariadeniach,“ priblížil rezort vnútra.