Expert Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Peter Ben Embarek, odborník na bezpečnosť potravín a živočíšne choroby, tvrdí, že pôvod koronavírusu v čínskom laboratóriu je nepravdepodobný a s najväčšou pravdepodobnosťou preskočil na človeka z iného živého organizmu.
Viac o téme: Koronavírus
Vedci WHO strávili niekoľko týždňov v čínskom Wu-chane, odkiaľ koncom predvlaňajška začali hlásiť prvé prípady koronavírusu. Návšteve prechádzali niekoľkomesačné rozhovory a Čína ju napokon odsúhlasila až pod vplyvom obrovského medzinárodného tlaku. Peking však naďalej odmieta výzvy na prísne nezávislé vyšetrovanie.
Experti skúmali aj teóriu o netopieroch
Pátranie po pôvode nového koronavírusu vyvolalo viaceré obvinenia z krytia a politické napätie, predovšetkým medzi administratívou bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a Pekingom.
Tím expertov WHO navštívil vo Wu-chane nemocnicu, kde sa liečili prvé pacienti s COVID-19
Väčšina expertov sa ešte pred oficiálnou návštevou tímu expertov WHO v Číne domnievala, že koronavírus, známy pod označením SARS-CoV-2, pochádza zo zvierat v Číne, pravdepodobne z netopierov. WHO preto dala dohromady 10-členný tím, ktorého úlohou bolo preskúmať aj túto teóriu.
Výskum prísne kontrolovala čínska vláda
Agentúra AP nedávno pri vyšetrovaní zistila, že čínska vláda dosiaľ prísne kontrolovala všetok výskum pôvodu koronavírusu v domácich podmienkach, no zároveň ho dotovala štedrými grantmi.
Tímu odborníkov z WHO sa skončila karanténa, vo Wu-chane začnú skúmať pôvod koronavírusu
Monitorovala všetky zistenia vedcov a tí si museli zverejnenie akýchkoľvek údajov nechať schváliť pracovnou skupinou riadenou čínskym vládnym kabinetom. Štátne médiá taktiež pracovali s teóriami naznačujúcimi, že koronavírus mohol mať pôvod inde ako v Číne.