"Právo na potrat" hrubo prekračuje európske právomoci. KDH chce zaviazať vládu, aby tento trend odmietla

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
KDH
Foto: archívne, SITA/Milo Fabian
Tento článok pre vás načítala AI.

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) chce uznesením zaviazať vládu Roberta Fica odmietnuť hrubé zasahovanie do výlučných právomocí členských štátov Európskej únie.

Podľa hnutia hrozí takéto zasahovanie po minulotýždňovom hlasovaní Európskeho parlamentu, ktorý prijal uznesie o začlenení práva na umelé prerušenie tehotenstva do Charty základných práv EÚ.

Návrh uznesenia z dielne KDH

Kresťanskí demokrati preto vyzývajú predsedu pre európske záležitosti Jána Ferenčáka o zaradenie návrhu uznesenia z dielne KDH na stredajšiu schôdzu Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti.

Ako uviedol šéf hnutia Milan Majerský, uznesenie by zaviazalo vládu, aby sa proaktívne postavila proti takýmto trendom. Následne by o tom hlasovali poslanci parlamentu.

Právo na potrat útočí na hodnoty

Podľa KDH uznesenie Európskeho parlamentu prijatím tzv. ,,práva na potrat“ nezmyselne útočí na najvyššiu hodnotu – hodnotu života, ako aj na slobodu svedomia, myslenia a vierovyznania. Zároveň hrubo zasahuje do výlučných právomocí členských štátov.

,,Európska únia bude funkčnou inštitúciou, ktorá chráni mier a zabezpečuje ekonomické dobrá pre ľudí iba vtedy, keď bude dodržiavať svoje základné zmluvy. Preto žiadame, aby sa Slovenská republika jasne postavila proti takémuto zasahovaniu do suverenity členských štátov a vyzývame lídrov koaličných strán Roberta Fica, Andreja Danka a Petra Pellegriniho, aby túto iniciatívu podporili,“ povedal Majerský.

Oslabenie dôvery občanov v EÚ

Europoslankyňa a líderka eurokandidátky KDH Miriam Lexmann zdôraznila, že počas celého svojho mandátu na pôde Európskeho parlamentu sa dôrazne ohradzuje voči takýmto iniciatívnym správam, ktoré prekračujú európske právomoci.

Tieto kroky oslabujú dôveru občanov v celý projekt Európskej únie a neprospievajú nikomu,“ domnieva sa Lexmann.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoJán FerenčákMilan MajerskýMiriam LexmannPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlamentEU Európska úniaKDH Kresťanskodemokratické hnutieVýbor Národnej rady SR