Bez správne nastavenej cenotvorby v zdravotníctve sa štátne nemocnice blížia ku kolapsu, zdravotná starostlivosť pre pacientov stáva nedostupnou a lekári pracujú v nevhodných podmienkach.
To sú podľa tlačovej správy Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) dôsledky súčasného systému platieb zdravotných poisťovní nemocniciam bez ohľadu na ich reálny výkon.
Nedostatočné krytie zdravotných úkonov
Úrad analyzoval tržby šiestich štátnych a štyroch súkromných nemocníc za rok 2020. Z výsledkov analýzy vyplýva, že úhrady od zdravotných poisťovní v priemere pokrývajú 71 percent nákladov štátnych a 92 percent súkromných nemocníc.
Úhrady od poisťovní v štátnych nemocniciach nedokážu pokryť ani mzdy a spotrebované nákupy. Úrad navrhuje ako systémové riešenie čo najrýchlejšie uplatňovať spravodlivú cenotvorbu, čiže DRG úhradový mechanizmus.
V medziobdobí do jeho spustenia navrhuje prechodný úhradový mechanizmus, ktorý nemocniciam zabezpečí príjmy aspoň na hranici ekonomicky oprávnených nákladov.
Nastavenie férovej cenotvorby
Slovensko je podľa úradu v súčasnosti jedinou krajinou EÚ, ktorá pri úhrade ústavnej zdravotnej starostlivosti nepoužíva DRG systém a nereguluje ceny.
Ako opisuje ÚDZS v správe o činnosti za minulý rok, hospodárnosť v zdravotníctve sa dá zabezpečiť iba transparentnou a férovou cenotvorbou poskytnutých zdravotných výkonov podľa diagnóz, a to ich zatriedením do skupín s podobným medicínskym priebehom a ekonomickými nákladmi.
Tie majú pokrývať personálne náklady všetkých zdravotných pracovníkov, potrebných pri liečení diagnózy, režijné a investičné náklady a primeraný zisk.
Táto cenotvorba je známa pod skratkou DRG (Diagnosis Related Group). „Pre porovnanie, Česká republika používa DRG systém pre ústavnú zdravotnú starostlivosť od roku 2006,“ pripomína úrad v správe.