Milión prípadov rakoviny v Európe ostáva nediagnostikovaných z dôvodu pandémie COVID-19. Vyplýva to z údajov zverejnených Európskou organizáciou boja proti rakovine (ECO).
Preto ECO spúšťa novú kampaň s názvom Čas konať (Time To Act), ktorej cieľom je vyzvať verejnosť, onkologických pacientov, politikov a pracovníkov v oblasti zdravotníctva, aby spoločne zabránili ochoreniu COVID-19 ďalej mariť boj proti rakovine.
Urgentné opatrenia
„Vďaka nenahraditeľným informáciám prinášajú aktuálne štatistiky komplexnejší pohľad na vplyv ochorenia COVID-19 na liečbu rakoviny. Potrebujeme urgentné politické opatrenia na európskej aj vnútroštátnej úrovni, ktoré pomôžu pri riešení nevybavených prípadov rakoviny, obnovení dôvery verejnosti v onkológiu, a tiež pri budovaní odolnejších systémov zdravotnej starostlivosti,” uviedol prezident ECO Andreas Charalambous.
Viac o téme: Koronavírus
Podľa štatistík nebolo v Európe počas pandémie vykonaných približne 100 miliónov skríningových testov na zistenie rakoviny, čo viedlo k diagnostikovaniu v neskorších štádiách rakoviny, a celkovo k nižšej miere prežitia.
Každá druhá osoba s potenciálnymi symptómami rakoviny zároveň nebola urgentne odporúčaná na diagnostiku. Každý piaty onkologický pacient v Európe tiež nedostáva v súčasnosti potrebnú chirurgickú alebo chemoterapeutickú liečbu.
Plnohodnotná starostlivosť
K návratu k plnohodnotnému poskytovaniu zdravotnej starostlivosti pre týchto pacientov vyzýva aj predstaviteľ aliancie Nie rakovine Patrik Herman. „Stále sú tu pacienti, ktorí potrebujú liečbu a starostlivosť. A pribúdajú ďalší. Problém je v tom, že ich ochorenie je, alebo bude odhalené v pokročilých štádiách,” doplnila Herman.
Európsky plán boja proti rakovine je podľa zástupcu OnkoAliancie na Slovensku, onkológa Štefana Korca, ambiciózny program, ktorý dáva jasné odporúčania k tomu, ako bojovať proti rakovine.
Varovné príznaky
V rámci kampane Time To Act sú obyvatelia Európy vyzývaní, aby sa zapojili sledovaním bežných varovných príznakov rakoviny, napríklad krvácanie pri používaní toalety, hrčka v prsníku, ťažkosti s prehĺtaním či nečakaná strata hmotnosti, a aby bezodkladne navštívili lekára, ak sa u nich podozrivé príznaky objavia.
Šancu včasnej diagnostiky a efektívnejšej liečby zvyšuje aj účasť na skríningových vyšetreniach rakoviny. Onkologickým pacientom kampaň zároveň pripomína, aby trvali na dodržiavaní harmonogramu ich liečby, keďže pri nich nesmie dôjsť k omeškaniu.