Február býva pre seniorov mimoriadne náročným mesiacom. Po dlhej zime a dní bez slnka je ich organizmus už vyčerpaný. Jar je však ešte v nedohľadne a vírusy číhajú na každom kroku. Práve preto sú seniori vo februári najviac náchylní na chrípku a ďalšie infekčné respiračné choroby.
Aby sa seniori chorobe vyhli alebo zmiernili či skrátili jej priebeh, je zmysluplné aj počas zimy posilňovať imunitu a obranyschopnosť organizmu. Ešte stále nie je neskoro dať sa zaočkovať proti chrípke, pokiaľ je senior zdravý a v relatívne dobrej kondícii.
„Vo februári skutočne zaznamenávame vyšší výskyt respiračných ochorení u ľudí v seniorskom veku. Ich priebeh a trvanie sú ovplyvnené ako celkovou kondíciou pacienta, tak aj jeho mentálnym naladením a prípadnými ďalšími diagnózami,“ povedal MUDr. Vladimír Klement, všeobecný lekár pre Agapé Senior Park.
Okrem očkovania existuje mnoho ďalších spôsobov, ako sa udržiavať v čo najlepšej zdravotnej kondícii a potom čo najľahšie zvládnuť chrípku.
Fibrilácia predsiení: Aká je liečba a aké riziká hrozia?
V spoločnosti a aktívne
Imunitnému systému prospieva dobrá nálada, ktorá sa dá získať v spoločnosti rovnako naladených ľudí. Nemusí ísť ani o veľkú skupinu, ani o parádnu neviazanú zábavu, hoci ani tá nie je na škodu.
Sociálny kontakt ako taký prospieva duchu aj telu. V zime je možno ešte dôležitejší než v inom ročnom období pre krátke ponuré dni a nedostatok slnka a denného svetla. Seniori, ktorí sa stretávajú s priateľmi a doprajú si spoločnú prechádzku, cvičenie, tancovanie, spoločenskú hru, posedenie pri káve alebo čaji, robia veľa pre svoje zdravie.
Ďalšou kockou do tejto stavebnice je vyvážená strava. Mnoho seniorov má spomalený metabolizmus a nepotrebuje zjesť veľa, o to dôležitejšie je, aby potraviny, ktoré konzumujú, mali dostatočnú nutričnú hodnotu. Neslúžia len na nasýtenie, ale aj ako zdroj látok dôležitých pre organizmus a imunitu. Opäť platí, že možno aj viac než v lete je v zime dôležité dopriať si každý deň aspoň po jednom kúsku čerstvého ovocia a zeleniny.
Aby február, ale aj ďalšie mesiace zvládol senior v čo najlepšom zdraví a duševnej pohode, okrem bezpečného stretávania sa s inými ľuďmi a pravidelného pohybu by mal posilňovať svoju imunitu, napríklad užívaním prípravkov s výťažkami z hlivy ustricovej, omega 3 mastných kyselín, vitamínov C a D.
Hygiena nie je len o umývaní
Pravidelné umývanie rúk či chránenie dýchacích ciest, ak sa nachádzame v prostredí so zvýšeným výskytom chorých ľudí, určite nemusíme seniorom zdôrazňovať. Medzi hygienické návyky, ktoré podporujú obranyschopnosť organizmu, však patrí aj psychohygiena.
Seniorom prospieva, pokiaľ sa stretávajú s rovesníkmi v klube dôchodcov, v zariadeniach sociálnych služieb či v centrách voľného času. Aj kontakt s mladšími ľuďmi a deťmi je obohacujúci pre všetkých zúčastnených.
To všetko súvisí s posilňovaním obranyschopnosti organizmu, čím dávame menšiu šancu chrípke alebo inému ochoreniu. Samozrejme, podporovať imunitu má zmysel počas celého roka, pravidelne, systematicky a cielene.
„Absolútne kľúčové je, aby sa seniori udržiavali v primeranej pohybovej a mentálnej aktivite. Určite to nepomôže vyhnúť sa všetkým diagnózam, ktorými ľudia vo vyššom veku trpia, ale pomôže to oddialiť ich nástup, zlepšiť priebeh a spomaliť progres,“ dodáva lekár.