Pred útokmi antivaxerov budú zdravotníkov chrániť posilnené poriadkové policajné hliadky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Polícia posilní hliadkovú činnosť pre ochranu zdravotníkov v mobilných očkovacích tímoch a urgentných príjmoch. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.

Na Slovensku musí vládnuť rozvaha a pokoj a nie agresia. Na tlačovom brífingu v Kysuckej nemocnici v Čadci to v súvislosti s množiacimi sa útokmi antivaxerov proti zdravotníkom vyhlásil predseda vlády SR Eduard Heger.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Dočasne poverený prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran potvrdil, že od dnešného dňa budú posilnené poriadkové policajné hliadky na ochranu zdravotníckeho personálu predovšetkým na urgentných príjmoch a v mobilných očkovacích tímoch.

Verbálne a fyzické útoky

Je nemysliteľné, aby zdravotníci boli pod vplyvom agresie tých, ktorí sú proti očkovaniu. Toto na Slovensku jednoducho nemôžeme tolerovať. Potrebujeme budovať kultúru úcty a rešpektu voči tým, ktorí sa očkovať chcú a voči lekárom, ktorí sú tu na to, aby nám pomáhali a chránili naše zdravie,“ povedal Heger.

Viac o téme: Koronavírus

Verbálne a fyzické útoky antivaxerov sa v posledných týždňoch množia predovšetkým v Žilinskom kraji, objavili sa v Turci, na Orave, ale aj na Kysuciach.

Raz a navždy s tým skoncujeme. Policajný zbor od dnešného dňa bude uplatňovať veľmi tvrdé opatrenia voči tým, ktorí si demokraciu vysvetľujú ako bezbrehú a bohužiaľ sa javia ako organizovaná skupina. Máme vytipovaných ľudí, ktorí sa opakovane dopúšťajú takýchto atakov voči zdravotníckym zamestnancom,“ uviedol Hamran.

Nedostatočné kapacity

Ten zároveň pripustil, že na pokrytie všetkých zdravotníckych pracovísk nemá polícia dostatočné personálne kapacity.

Polícia by nemala možnosť plniť ostatné úlohy, ktoré jej vyplývajú zo zákona. Práve preto oslovíme Ozbrojené sily SR aj Zbor väzenskej a justičnej stráže a dáme podľa potrieb jednotlivých regiónov dokopy sily a prostriedky, ktoré budú uvoľňované na podporu a pomoc nášmu zdravotníckemu personálu,“ dodal Hamran.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerŠtefan Hamran
Firmy a inštitúcie Policajný zbor SR