Ochorenie, ktoré bolo v minulosti považované za takmer eliminované, sa na Slovensku opäť dostáva do popredia. Čierny kašeľ zaznamenal v posledných rokoch výrazný nárast, pričom po relatívne pokojnom roku 2023 s 223 zaznamenanými prípadmi sa ich počet v roku 2024 vyšplhal na viac ako 7 000. Zvýšený výskyt evidovali laboratóriá naprieč celou krajinou aj v úvode roka 2025.
Tento vývoj môže súvisieť nielen s prirodzenou cyklickosťou ochorenia, ktorá sa opakuje približne každých päť rokov, ale aj s klesajúcou mierou očkovanosti populácie.
Intenzívny a vyčerpávajúci kašeľ
Čierny kašeľ je vysoko nákazlivé ochorenie dýchacích ciest spôsobené baktériou Bordetella pertussis, ktorá napáda sliznice a vyvoláva intenzívny, vyčerpávajúci kašeľ. Prenáša sa vzduchom kvapôčkami pri kašľaní, kýchaní alebo úzkom kontakte s infikovanou osobou. Diagnostika sa v súčasnosti vykonáva pomocou priamych aj nepriamych metód.
„V prípade nepriamej diagnostiky sa využíva stanovenie hladiny protilátok proti pertusovému toxínu metódou ELISA. Medzi priame metódy patrí dôkaz antigénu, kultivácia a najmä PCR analýza, ktorá predstavuje najcitlivejšiu a najspoľahlivejšiu formu identifikácie bakteriálnej DNA,“ uviedol lekár Jozef Marčišin.

Rakovina čreva u mladých mužov raketovo stúpa: Príznaky mnoho ľudí prehliada
Priebeh ochorenia má viacero fáz. V úvode pripomína bežnú virózu. Objavuje sa nádcha, mierne zvýšená teplota, slzenie očí a slabý kašeľ. Po jednom až dvoch týždňoch však dochádza k výraznému zhoršeniu, kašeľ prechádza do záchvatov, ktoré môžu byť sprevádzané typickým piskotom pri nádychu.
„Najvhodnejší moment na vykonanie PCR testu je čo najskôr po objavení sa symptómov, ideálne do dvoch týždňov. Po tomto období je vhodné testovanie hladiny protilátok,“ upozorňuje Marčišin. Na PCR analýzu sa najčastejšie používa výter z nosohltana.
Najlepšou prevenciou je očkovanie
Rýchla diagnostika a včasná liečba sú podľa odborníkov zásadné. Liečba čierneho kašľa zahŕňa podávanie antibiotík, ktoré sú najúčinnejšie v skorých štádiách ochorenia. V pokročilejších fázach síce neodstraňujú samotné záchvaty kašľa, no prispievajú k zníženiu infekčnosti a šírenia choroby. Podporná liečba spočíva v oddychu, hydratácii a zabezpečení čistého a dobre vetraného prostredia. V závažných prípadoch, najmä u dojčiat, môže byť nevyhnutná hospitalizácia.
Najefektívnejšou formou prevencie zostáva očkovanie, ktoré je súčasťou povinného očkovacieho kalendára detí. Vakcinácia je odporúčaná aj pre dospelých, keďže imunita časom slabne. Aj keď očkovanie nezaručuje úplnú ochranu pred infekciou, výrazne znižuje riziko závažného priebehu ochorenia.