Prehriatie je pre seniorov rovnako nebezpečné ako infarkt. Úpal môže mať fatálne následky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Senior, dôchodca, opatrovateľka,
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Prehriatie organizmu je pre seniorov mimoriadne nebezpečné. Kým pre väčšinu populácie je leto najpozitívnejšou časťou roka, starší ľudia musia byť v tomto období zvlášť obozretní. Kombinácia vysokých denných teplôt, vyššieho veku a s ním súvisiacich diagnóz môže mať fatálne dôsledky.

„V prípade seniorov aj obyčajný pocit veľkého tepla môže skončiť prehriatím organizmu v podobe úpalu. Mnohí si to vôbec neuvedomujú, ale úpal je v prípade starších ľudí nebezpečný rovnako ako infarkt,“ upozorňuje primárka oddelenia dlhodobo chorých Nemocnice AGEL Handlová Miriam Kvostková.

S úpalom sa nespája spálenie

Zaujímavosťou je, že s úpalom sa nespája spálenie. To znamená, že ho pacient môže mať aj vtedy, ak je jeho pokožka úplne bledá, dodala lekárka. V letnom období nemocnice pravidelne prijímajú pacientov s touto diagnózou, ktorí teplo jednoducho podcenili. Ničím výnimočným nie sú ani kolapsy z tepla.

„Telesná teplota sa môže zvýšiť nielen ako dôsledok jednorazového nechráneného pobytu na slnku, ale aj postupne, keď je senior vystavený vyšším teplotám niekoľko dní po sebe. Môže pritom ísť o život ohrozujúci stav. Prejavuje sa horúčkou, červenou, horúcou a suchou pokožkou, závratmi, rýchlym pulzom, bolesťami hlavy, nevoľnosťou, objaviť sa môže aj zvracanie, zmätočné správanie, letargia či strata vedomia,“ hovorí odborníčka.

Senior môže príznaky podceniť

V takejto situácii je dôležité, aby v týchto horúcich dňoch senior nebol odkázaný iba sám na seba. Príznaky totiž môže podceniť a následne nemusí byť schopný si sám pomôcť. Úpal sa spravidla prejaví okamžite.

„Prehriatie organizmu môže skomplikovať ochorenia srdcovocievneho a pľúcneho systému, taktiež u pacientov s cukrovkou môže dôjsť rýchlo k dehydratácii, čo potom vedie ku zhoršeniu obličkových funkcií a vysoké teploty neprospievajú ani pacientom s neurologickými ochoreniami,“ menuje lekárka.

Prvá pomoc pri úpale

Proti úpalu treba bojovať čo najrýchlejšie a organizmus je potrebné schladiť. Prvou pomocou je čo najrýchlejšie sa presunúť do chládku, ideálne do vnútra, kde je možnosť ľahnúť si a napiť sa studenej vody. Treba piť dostatočné množstvo tekutín, umyť sa chladnou vodou alebo studenými obkladmi, ktoré sa prikladajú na hlavu, krk a slabiny.

„Správna liečba by mala zaistiť zlepšenie do 30 – 40 minút. Ak je zle aj po dlhšej dobe, je nutné bezodkladne navštíviť lekára,“ uzavrela Kvostková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať