Prešovská nemocnica hlási za tretiu vlnu pandémie viac ako 100 obetí, má zaplnené covidové lôžka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/AP

Počas tretej vlny pandémie koronavírusu podľahlo ochoreniu COVID-19 vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove 121 pacientov.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Ako agentúru SITA ďalej informoval riaditeľ prešovskej nemocnice Ľubomír Šarník, aktuálne je na 249 vyčlenených COVID lôžkach hospitalizovaných 221 pacientov, z ktorých je 65 percent neočkovaných.

Chýba personál

Z hospitalizovaných pacientov je 13 na lôžkach s umelou pľúcnou ventiláciou, 12 z nich nie je očkovaných.

„Z dôvodu krátkodobo chýbajúcich lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou sme v priebehu 3. vlny previezli troch pacientov do iných nemocníc. Na druhej strane sme z iných nemocníc prijali piatich pacientov,“ uviedol Šarník. Dodal, že nemocnici aktuálne chýba 3,5 percenta personálu. Malo by teda ísť približne o 90 zo zhruba 2 600 zamestnancov.

Monoklonálne protilátky

Prešovská nemocnica podáva pacientom s COVID-19 aj monoklonálne protilátky. Do piatka ich použila v 241 prípadoch. Ako zdôraznil riaditeľ, účinné sú, ak sú podané v počiatočnom štádiu ochorenia.

„Monoklonálne protilátky proti ochoreniu COVID-19 podávame po predchádzajúcom objednaní všeobecným lekárom pre dospelých na oddelení infektológie,“ doplnil Šarník.

Stúpol záujem o očkovanie

Fakultná nemocnica pokračuje vo svojich priestoroch aj s očkovaním. Do piatka podalo vakcinačné centrum celkovo 117 449 dávok vakcíny proti ochoreniu COVID-19. „V posledných dňoch stúpol záujem o očkovanie predovšetkým treťou dávkou a mierne aj o prvú dávku,“ uviedol riaditeľ.

Doplnil, že v očkovacom centre v priestoroch nemocnice očkujú v pondelok, stredu a v piatok. „V utorky a štvrtky vyráža naša očkovacia skupina k tým záujemcom, ktorí majú problém s mobilitou, predovšetkým do centier sociálnych služieb,“ dodal Šarník.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Šarník
Firmy a inštitúcie Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove