Prešovský kraj očkuje treťou dávkou v zariadeniach sociálnych služieb, vakcínu pichli aj väzňom

Očkovanie, koronavírus, vakcína
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Prešovský samosprávny kraj bude najbližší víkend očkovať už v troch nákupných domoch – v Prešove, Poprade a najnovšie aj v Humennom.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Župa začala v tomto týždni koordinovať preočkovanie treťou dávkou vakcíny v zariadeniach sociálnych služieb. Vo veľkokapacitných očkovacích centrách však treťou dávkou vakcíny pre nízky záujem aktuálne neočkujú.

Vakcína od Pfizeru

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, ako prvých v stredu zaočkvali 40 záujemcov v Domove sociálnych služieb Brezovička (okres Sabinov). Vo štvrtok pokračuje očkovanie v DSS Senires, n.o., Poprad, pričom vakcínu by tu malo dostať 21 ľudí.

Na budúci týždeň bude PSK v súčinnosti s poskytovateľmi zdravotníckych služieb koordinovať preočkovanie v ďalších štyroch zariadeniach sociálnych služieb v Prešovskom kraji. Všetkým záujemcom o preočkovanie je aplikovaná vakcína od konzorcia Pfizer/BioNTech.

„Všetci si uvedomujeme, že je potrebné chrániť tých najzraniteľnejších. Preto robíme všetko potrebné, aby situácia v zariadeniach, ktoré poskytujú služby ťažko chorým, imobilným alebo seniorom, bola po zdravotnej stránke stabilizovaná tak medzi klientmi, ako aj zamestnancami,“ uviedol v tejto súvislosti predseda PSK Milan Majerský.

Pribudne ďalšie miesto na očkovanie

Tímy PSK budú tento týždeň očkovať aj jednodávkovou vakcínou Janssen, a to už v troch obchodných centrách (OC). Okrem tradičných OC Eperia Prešov a OC Max Poprad sa najnovšie bude dať zaočkovať aj v OC Avenue Humenné.

„Pridávame ďalšie miesto, tentoraz v regióne Horného Zemplína. Vychádzame tým v ústrety všetkým záujemcom o očkovanie, ktoré opäť naberá na dôležitosti a význame v čase, keď rastú čísla infikovaných, a to, žiaľ, najmä v Prešovskom kraji,“ dodal Majerský.

Stovky jednodávkových vakcín

Očkovanie v obchodnom centre Avenue na Štefánikovej ulici v Humennom je naplánované na piatok 29. a sobotu 30. októbra. Realizované bude v súčinnosti s mestom Humenné a prebehne na prízemí obchodného domu v čase od 10:00 do 17:00.

„Kraj má pre oba očkovacie dni v Humennom zakontrahovaných spolu 500 jednodávkových vakcín Janssen,“ informovala Jeleňová. V prešovskom a popradskom obchodnom centre budú očkovať v nedeľu 31. októbra od 10:00 do 17:00. Kraj je v nákupných domoch pripravený použiť po 300 vakcín Janssen.

Očkovanie väzňov

V teréne je taktiež krajská mobilná očkovacia jednotka. V stredu očkovali prvou dávkou vakcíny od Pfizer/BioNTech v Zbore väzenskej a justičnej stráže SR.

„Ide o približne 80 odsúdených a obvinených vo väzniciach v Prešove a v Sabinove,“ dodala Jeleňová s tým, že vo štvrtok očkuje mobilná jednotka v obciach Podolínec (okres Stará Ľubovňa) a Liptovská Teplička (okres Poprad), kde by mali druhou dávkou preočkovať spolu 50 ľudí.

Nízky záujem o tretiu dávku

Ako ďalej zdôraznila Jeleňová, hoci je PSK pripravený realizovať preočkovanie treťou dávkou vakcíny proti koronavírusu aj vo všetkých svojich veľkokapacitných očkovacích centrách, ostávajú centrá v Humennom i v Poprade naďalej zatvorené. Navyše najbližší víkend sa nebude očkovať ani v prešovskom centre.

„Záujem o podanie tretej dávky vakcíny medzi obyvateľmi v jednotlivých regiónoch kraja je totiž veľmi nízky. Na základe rozhodnutia rezortu zdravotníctva sa preto aktuálne v rámci celého územia SR realizuje toto preočkovanie prioritne v nemocniciach a poliklinikách, ktoré na tento účel kapacitne postačujú,“ vysvetlila hovorkyňa s tým, že tretia dávka je v súčasnosti aplikovaná ľuďom s oslabenou imunitou a občanom vo veku 55+, ktorým ubehlo šesť mesiacov od podania druhej dávky vakcíny.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daša JeleňováMilan Majerský
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRPfizerPSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)Vaccine JanssenZVJS Zbor väzenskej a justičnej stráže