Prešovský samosprávny kraj začne očkovať proti COVID-19 v dvoch nákupných domoch aj počas týždňa

COVID 19: Očkovanie ľudí bez domova v Oáze
Foto: ilustračné, SITA/Marek Lukáč

Prešovský samosprávny kraj zavádza od pondelka 6. decembra očkovanie a preočkovanie vakcínou proti ochoreniu COVID-19 v dvoch nákupných domoch v Prešove a v Poprade aj počas pracovného týždňa.

Očkovať tu budú v popoludňajších hodinách, aby nadviazali na očkovacie termíny v nemocniciach.

Očakávajú nápor pred sviatkami

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, kraj posilní svoju očkovaciu stratégiu celotýždňovým očkovaním v nákupných centrách OC Eperia Prešov a Max Poprad.

Cez pracovný týždeň, od pondelka do piatka, pôjde o očkovanie prvou, druhou a preočkovanie treťou dávkou vakcíny Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech.

Jej aplikovanie v obchodných centrách kraj umožní od 15:00 do 19:00. Predstavuje to priame nadviazanie na časové termíny iných očkovacích miest, napríklad v nemocniciach, ktoré v týchto hodinách už neočkujú.

„Aktuálne by malo byť v systéme Národného centra zdravotníckych informácií približne 700-tisíc ľudí, ktorí sú šesť mesiacov po podaní druhej dávky vakcíny, a teda v prípade záujmu by mali absolvovať preočkovanie posilňujúcou dávkou. Je to obrovské číslo a my pred sviatkami očakávame zvýšený nápor na všetky očkovacie miesta v kraji, aj na tie naše,“ uviedol v tejto súvislosti predseda PSK Milan Majerský a zdôvodnil upravený systém vakcinácie.

Nové termíny sú na webstránke

„Chceme ľudí, ktorí sa nám na očkovacích miestach kumulujú cez víkend, rozptýliť na očkovacie termíny v pracovnom týždni. Zároveň chceme odbremeniť našich zdravotníkov, ktorí tiež očkujú, či už v nemocniciach, alebo poliklinikách. Je to z našej strany ústretový a veľmi dôležitý krok,“ dodal Majerský.

Nové termíny sú k dispozícii už aj v registračnom systéme kraja www.psk-ockovanie.sk.

„Verejnosť bude mať v Prešovskom kraji možnosť zaočkovať sa počas celého týždňa, a to každý deň až do večerných hodín, čo môže v aktuálne náročnej situácii pomôcť zefektívniť očkovanie. K vakcíne sa dostanú napríklad aj tí, ktorí pracujú do neskorého popoludnia, a preto doteraz nemohli využiť očkovacie termíny v nemocniciach, ako aj ľudia, ktorí chodia do zamestnania počas víkendov,“ doplnil predseda PSK.

Víkendové očkovanie sa nemení

Krajská samospráva pritom ponecháva víkendové očkovanie v obchodných centrách v nezmenenom režime. Očkovať tu naďalej budú vakcínou Janssen, a to s registráciou aj bez registrácie.

V rovnakom víkendovom režime pokračujú aj krajské veľkokapacitné očkovacie centrá v Prešove, Humennom a Poprade, v ktorých je prioritne aplikovaná vakcína od Pfizer/BioNTech.

Zároveň kraj ďalej rozširuje svoje očkovacie miesta, s mobilnou jednotkou plánuje nové výjazdy a koordinuje očkovanie vo všetkých zariadeniach sociálnych služieb na území kraja.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Milan Majerský
    Firmy a inštitúcie PSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)