Prevádzka pôrodnice v nemocnici vo Svidníku v decembri končí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Svidnik_recepcia.jpg
Foto: Svet zdravia

Svidnícka nemocnica sa rozhodla už dnes reagovať na zložitú personálnu situáciu v sektore zdravotníctva a súčasne na plánované zmeny, ktoré prinesie stratifikácia nemocníc.

V polovici decembra skončí prevádzka pôrodníckeho oddelenia a neonatológie v nemocnici Svet zdravia vo Svidníku. Informoval o tom hovorca siete Svet zdravia Tomáš Kráľ.

Posledných dvanásť mesiacov totiž podľa neho dokázalo, že aj napriek enormnej podpore oddelenie nedokáže dosiahnuť aspoň 500 pôrodov ročne. To je považované za bezpečnostné minimum.

Spoločnosť sa preto podľa neho definitívne rozhodla ukončiť prevádzku pôrodníckeho oddelenia a neonatológie k 17. decembru tohto roka.

Ponúknu pôrody v okolitých nemocniciach

Ako ďalej Kráľ uviedol, posledné rodičky budú prijaté na oddelenie 14. decembra.

V nemocnici budú zachované gynekologické výkony na úrovni jednodňovej chirurgie. Toto rozhodnutie podľa neho nijakým spôsobom neovplyvní zamestnanosť nemocnice.

Všetkým rodičkám z regiónov Svidníka a Stropkova nemocnica ponúkne možnosť pôrodov v okolitých nemocniciach Sveta zdravia v Humennom, vo Vranove nad Topľou alebo v Michalovciach.

V prípade potreby im bude zabezpečená v dohodnutý termín aj dopravná zdravotná služba.

Sotva prekročia počet 400 pôrodov

Kráľ pripomenul, že na začiatku roka sa napriek kritickej personálnej situácii a nízkemu počtu pôrodov spoločnosť dohodla s predstaviteľmi ministerstva zdravotníctva a Prešovského samosprávneho kraja, že oddelenie ostane v prevádzke do konca roka 2018.

Ďalšie pôsobenie oddelenia bolo však podmienené hlavne zvýšením počtu pôrodov v roku 2018 minimálne na úroveň 500.

Napriek snahe vedenia a zamestnancov oddelenia počet pôrodov v tomto roku pravdepodobne len tesne prekročí hranicu 400.

Rozšíria iné oblasti

Hovorca siete Svet zdravia ďalej informoval, že svidnícka nemocnica sa rozhodla už dnes reagovať na zložitú personálnu situáciu v sektore zdravotníctva a súčasne na plánované zmeny, ktoré prinesie pripravovaná stratifikácia nemocníc.

Svet zdravia s vedením nemocnice pripravili dlhodobú stratégiu. Tá sa opiera o perspektívne medicínske oblasti pre celý región Svidníka a Stropkova.

Nemocnica bude v blízkom čase rozširovať spektrum zdravotnej starostlivosti najmä v oblasti jednodňovej chirurgie, internistických odborov a ambulantnej sféry.

Hoci nemocnici nebol ministerstvom zdravotníctva pridelený urgentný príjem, zachováva nepretržitú urgentnú zdravotnú starostlivosť na úrovni ambulancií ústavnej pohotovostnej služby.

Na stratifikáciu sa pripravujú už teraz

„Každý poskytovateľ ústavnej zdravotnej starostlivosti musí dnes seriózne zvažovať, na ktoré oblasti sa má zameriavať, pre ktoré špecializácie vie nájsť dostatok kvalitného personálu a ktorým smerom sa vyvíja demografia obyvateľstva,“ zdôraznil Vladimír Dvorový, generálny riaditeľ siete polikliník ProCare a nemocníc Svet zdravia.

Na zmeny, ktoré pripravuje ministerstvo zdravotníctva spoločne so zdravotnými poisťovňami, sa nemocnice Sveta zdravia pripravujú už dnes.

Menšie regionálne nemocnice typu svidníckej sú veľmi citlivé na akékoľvek systémové zmeny. „Som presvedčený, že sa nám podarilo nájsť pre túto nemocnicu stratégiu, ktorá jej zabezpečí dlhodobú perspektívu,“ dodal Dvorový.

Pribudnú nové špecializácie

V najbližších rokoch sa posilní zdravotná starostlivosť v odboroch, ktoré dokážu pomôcť pacientom pri 70 % najčastejších diagnóz.

V línii pripravovanej celonárodnej stratégie z dielne ministerstva zdravotníctva o stratifikácii ústavných zariadení bude táto nemocnica rozvíjať chirurgiu s dôrazom na nové jednodňové výkony, internistické odbory s posilnenou kapacitou na následnú, chronickú a fyziatricko-rehabilitačnú zdravotnú starostlivosť.

Prioritou bude rozširovanie ambulantného zázemia o špecializácie, ktoré doteraz neboli ponúkané.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Nemocnica Svet zdravia SvidníkSvet zdravia