Preventívna prehliadka je dôležitá: čomu sa viete vďaka nej vyhnúť?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Doctor of internal medicine and cardiologist holding in his hands and shows to patient figure of red card heart during medical consultation. Explanation of causes of heart, diagnosis and treatment
Foto: Getty Images

Dospelí majú nárok na preventívku každé 2 roky. Darcovia krvi raz ročne. Chcete vedieť, na aké preventívne prehliadky máte nárok okrem tej základnej?

Všetci dospelí majú nárok na preventívnu prehliadku každé 2 roky. Ak ste darca krvi, tak raz ročne. Chcete vedieť, na aké preventívne prehliadky máte nárok okrem tej základnej? Prinášame vám potrebné informácie.

 Na čo  sa vás lekár môže spýtať?

  • na váš zdravotný stav od poslednej návštevy
  • termín poslednej návštevy a zdravotné problémy, ktoré ste odvtedy mali
  • výskyt vážnych ochorení u vašich pokrvných príbuzných (vysoký krvný tlak, cukrovka, rakovina, alergie, srdcové či duševné problémy)
  • kedy ste absolvovali očkovania (tetanus, hepatitída)
  • či máte pravidelnú menštruáciu

Preventívna prehliadka a povinné vyšetrenia

Základom preventívnej prehliadky je vyšetrenie moču a krvi. Vďaka nemu získate o svojom zdravotnom stave viac než dosť informácii, ktoré vás môžu nasmerovať ku ďalším špecialistom.

Moč si prineste ku lekárovi radšej  už z domu, i keď vždy existuje možnosť jeho odberu priamo v ambulancii. Z moču sa môžete dozvedieť napríklad hladinu kreatinínu, glukózy či bielkovín, prípadne zistiť prítomnú krv. Dajú sa tak včas odhaliť riziká ochorenia obličiek, močového mechúra i cukrovky.

Čo sa týka odberu krvi, neraňajkujte pred ním, len sa dostatočne napite kvôli lepšiemu vyhodnoteniu. Krvný obraz vám prinesie informácie ohľadom krviniek, železa, močoviny či cholesterolu. Tieto informácie oceníte najmä vtedy, ak ste darca krvi alebo fyzicky aktívni. Z krvi takisto zistíte, ako je na tom vaša pečeň. No a starší ľudia si zvyčajne o niečo viac strážia „zlý” LDL cholesterol.

Ďalej vám lekár vyšetrí kožu na celom tele, skontroluje hmotnosť a výšku. Fonendoskopom popočúva dýchanie a srdce, zmeria vám pulz a krvný tlak.

Preventívna prehliadka a vyšetrenia pre starších

Ak máte viac ako 40 rokov, máte v rámci preventívky nárok na EKG vyšetrenie, trvajúce asi 5 minút. Absolvujete ho poležiačky, pričom vám sestra na telo založí 12 elektród, z toho 4 na končatiny a ďalších 9 na hrudník. Počas merania je okamžite monitorovaná činnosť srdca a zapisuje sa na papier. Po ukončení ho lekár vie hneď vyhodnotiť a povedať vám, ako je na tom zdravie vášho srdca.

Ak máte viac ako 50 rokov, alebo niekto z vašich pokrvných príbuzných trpí (trpel) rakovinou tráviaceho traktu, máte nárok na vyšetrenie stolice pre prípad skrytého krvácania. Lekár vám dá na doma tzv. TOKS (test okultného krvacánia v stolici) test, pomocou ktorého sa potom zistí, či vám nehrozí rakovina hrubého čreva a konečníka alebo Crohnova choroba.

Doplnkové preventívne prehliadky – na aké máte nárok?

Prevencia je nad zlato, preto by ste mali zvážiť okrem základnej preventívnej prehliadky u všeobecného lekára aj tie u špecialistov:

  • u gynekológa (ženy 18 + raz ročne alebo od prvého tehotenstva)
  • u urológa (muži 50+ raz za 3 roky)
  • u gastroenterológa (ženy a muži 50 + raz za 10 rokov / v prípade rizík raz za 5 rokov)
  • u zubára (18+ raz ročne, tehotné ženy 2 razy ročne)

Pri deťoch sú nároky nasledovné:

  • 9 preventívnych prehliadok do 1. roku života
  • 1 prehliadka vo veku 18 mesiacov
  • 1 preventívka raz za 2 roky medzi 3. a 15. rokom
  • 2 zubné prehliadky ročne (do 18. roku)

Ako a kedy zistíte výsledky preventívnej prehliadky?

Záleží od dohody s lekárom a charakteru preventívnej prehliadky. Niektorí vám výsledky oznámia osobne, iní telefonicky, alebo poštou. Najlepšie bude vopred sa na preventívnej prehliadke dohodnúť na spôsobe, ktorý vám bude vyhovovať.

Ak sa obávate toho, že by ste náhou zabudli na preventívne prehliadky, poisťovňa Union myslí i na to. Prostredníctvom bezplatnej služby preventívna pripomienka vám pomocou SMSkou alebo e-mailom pripomenie, že je čas absolvovať kontrolu vášho zdravia.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať