Od začiatku júla 2025 vstupuje do platnosti rozhodnutie Ministerstva zdravotníctva SR, podľa ktorého už nebude možné absolvovať preventívne ultrasonografické vyšetrenie prsníkov u žien bez príznakov a s priemerným rizikom vzniku rakoviny prsníka. Táto úprava je v súlade s odporúčaniami odborníkov na európskej úrovni a predstavuje významný posun v skríningovej politike Slovenska.
Doteraz bolo Slovensko jedinou krajinou v Európskej únii, kde sa ultrazvukové vyšetrenie prsníkov štandardne používalo ako hlavný preventívny nástroj, hoci vo väčšine krajín sa dlhodobo spoliehajú na mamografický skríning. Ten je podľa klinických údajov považovaný za najspoľahlivejšiu metódu na skorú diagnostiku karcinómu prsníka.
Falošne pozitívne výsledky
Primárka rádiológie AGEL Mammacentra sv. Agáty MUDr. Marcela Beerová upozorňuje, že hoci má ultrazvuk svoje pevné miesto v diagnostickom procese, jeho prínos pri preventívnom vyšetrení žien bez ťažkostí a s nízkym rizikom nie je zásadný.

Ženám často chýba čas na prevenciu, VšZP ich preto podporí priamo v nákupnom centre
„Hoci ultrazvuk má svoje miesto v diagnostike, jeho použitie u bezpríznakových žien s nízkym rizikom neprináša vyššiu úspešnosť záchytu rakoviny. Naopak, môže viesť k falošne pozitívnym výsledkom a zbytočným vyšetreniam,“ vysvetľuje.
Dostupnosť mamografického skríningu sa rozširuje
Zmena podľa nej neznamená obmedzenie starostlivosti, ale zosúladenie sa s vedecky overenými postupmi. „Sme tu pre pacientky – vždy sme boli a budeme. Táto zmena neznamená, že pacientkam niečo berieme – ide o krok k zjednoteniu so svetovo overenou praxou. Ultrazvuk nie je skríningová metóda – včasné zachytenie rakoviny zabezpečuje mamografický skríning, ktorý ostáva základom prevencie. Pri špecifických indikáciách alebo ťažkostiach ultrazvuk, samozrejme, naďalej používame,“ dodáva Beerová.
Zároveň sa rozširuje dostupnosť mamografického skríningu. Po novom budú mať ženy vo veku 45 až 75 rokov nárok na preventívnu mamografiu každé dva roky, pokiaľ netrpia žiadnymi symptómami a nepatria do rizikovej skupiny.
Ultrazvuk zostáva súčasťou klinickej praxe
Ultrazvuk zostáva súčasťou klinickej praxe, no bude využívaný len v prípadoch, keď sú prítomné ťažkosti, podozrivé alebo nejasné nálezy, alebo keď žena patrí medzi rizikové pacientky – napríklad pri hustej štruktúre prsníkov, pozitívnej rodinnej anamnéze alebo genetickej predispozícii.

VšZP rozširuje mamografiu, prevencia rakoviny prsníka bude možná už od 45 rokov a bez žiadanky
Pacientky, ktoré majú diagnostikované zvýšené alebo vysoké riziko (napr. mutácie BRCA1 alebo BRCA2), budú naďalej v starostlivosti odborníkov s prístupom k cielenej diagnostike vrátane magnetickej rezonancie a genetických testov.
Samovyšetrenie prsníkov
Významnú úlohu v prevencii si aj naďalej zachováva samovyšetrenie prsníkov, predovšetkým u mladších žien, ktoré nespadajú do skríningového vekového rámca. „Popri zmenách v systéme zdôrazňujeme dôležitosť pravidelného samovyšetrenia prsníkov, najmä u žien mladších ako 45 rokov, ktoré nepatria do skríningového programu,“ pripomína Beerová.
Podľa nej ide o jednoduchý, ale veľmi efektívny spôsob, ako ženy môžu spoznať svoje telo a včas identifikovať akékoľvek zmeny. „Samovyšetrenie je jednoduchý, ale veľmi účinný nástroj včasného záchytu. Nikto nepozná vaše telo lepšie než vy samé. Ak si všimnete hrčku, zatvrdnutie, zmenu tvaru prsníka, výtok z bradavky či akýkoľvek neobvyklý prejav – hneď sa nám ozvite. Sme tu pre vás,“ dodáva.
Sonografické vyšetrenie aj mimo indikačných dôvodov
Zároveň ostáva možnosť absolvovať sonografické vyšetrenie aj mimo indikačných dôvodov, avšak ako samoplatcovský výkon. Ak žena nemá žiadne príznaky, ale má záujem o ultrazvuk prsníkov, môže si ho dohodnúť za poplatok podľa cenníka konkrétneho zdravotníckeho zariadenia.

Personalizovaná liečba prináša nádej onkologickým pacientom, na Slovensku však chýba detailná diagnostika
„Chápeme, že niektoré ženy budú aj naďalej cítiť potrebu absolvovať ultrazvuk prsníkov v rámci svojho vlastného pocitu istoty a starostlivosti. Pre tieto prípady ostáva možnosť absolvovať sonografiu prsníkov ako samoplatcovské vyšetrenie. Ak pacientka nemá žiadne klinické ťažkosti, ale má záujem o ultrazvukové vyšetrenie, môže si ho dohodnúť za poplatok podľa aktuálneho cenníka zdravotníckeho zariadenia. Naším cieľom je zabezpečiť kvalitnú, efektívnu a medicínsky podloženú starostlivosť pre každú ženu. Ak máte otázky, obavy, alebo potrebujete konzultáciu – neváhajte nás kontaktovať osobne, telefonicky alebo cez naše sociálne siete. Radi vám všetko vysvetlíme a odporučíme najvhodnejší ďalší postup,“ uzatvára MUDr. Marcela Beerová.