Preventívnu prehliadku u zubára absolvovalo vlani značne menej ľudí, hovoria čísla poisťovní

Zubný lekár, zubár
Foto: ilustračné, Getty images

Preventívnu prehliadku u zubára minulý rok absolvovalo 40 % dospelých poistencov zdravotnej poisťovne Dôvera. Počet absolvovaných preventívnych prehliadok u zubára tak u poistencov Dôvery vlani po troch rokoch klesol.

V uplynulých troch rokoch totiž prehliadku absolvovalo zhodne 49 % poistencov. Rovnaký trend sleduje poisťovňa aj v prípade poistencov do 18 rokov.

Dôvodom je koronavírus

Kým v rokoch 2017 až 2019 prišlo na preventívnu prehliadku k zubárovi 53 % poistencov, vlani ju využilo len 44 % poistencov do 18 rokov.

Ako pre agentúru SITA uviedol PR špecialista Dôvery Matej Štepianský, dôvodom nižšej návštevnosti zubárov v minulom roku bola pandémia koronavírusu.

Preventívne prehliadky u zubára častejšie absolvujú ženy. Vlani navštívilo zubára z dôvodu prehliadky 43 % poisteniek Dôvery a 36 % poistencov. Podobne bol na tom aj rok 2019, kedy na prevenciu prišlo 52 % žien a 45 % mužov.

„Je známe, že správne vykonaná preventívna prehliadka dokáže včas odhaliť rôzne závažné ochorenie. O neliečenom zubnom kaze je známe, že môže mať podiel na vzniku rôznych chronických ochorení. Preto našim poistencom odporúčame pravidelné absolvovanie stomatologickej prehliadky,“ doplnil Štepianský.

Union bol na tom tiež horšie

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol aj v prípade Unionu. Kým v roku 2017 absolvovalo preventívnu prehliadku u zubára 42 % poistencov zdravotnej poisťovne Union, v minulom roku to bolo len 28 %.

Ide o masívny prepad, ktorý spôsobila pandémia koronavírusu. Aj v Unione sú v prevencii poctivejšie ženy. K zubárovi a na dentálnu hygienu ich vo všeobecnosti chodí 57 %, kým mužov len 43 %.

Agentúra SITA požiadala o reakciu aj Všeobecnú zdravotnú poisťovňu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matej Štepianský
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaUnion zdravotná poisťovňa