Prezidentskí kandidáti: Čo hovoria o zdravotníctve?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PREZIDENTSKÝ PALÁC
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Slovensko si čoskoro bude voliť novú hlavu štátu. Pozreli sme sa na kandidátov zdravotníckou optikou. Má nám z tohto pohľadu záležať, kto bude na čele štátu?

Bez ohľadu na optiku: áno. Všetci sme občania a keď už máme možnosť priamo si zvoliť prezidenta, treba ju využiť.

Z praktického hľadiska prezident legálne v zdravotníctve nezmôže veľa, môže však byť dôležitým hlasom občanov.

Kompetencie

Prezident SR je najvyšším ústavným činiteľom a hlavným veliteľom ozbrojených síl. Nemá však zákonodarné ani výkonné právomoci.

Predsa však nie je len na ozdobu. Jeho podpis je podmienkou toho, aby každý zákon vstúpil do platnosti. Prezident tak slúži ako poistka, keď sa parlament utrhne z reťaze.

Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska SITA / Viktor Zamborský

Pozrite si, čo sme v ostatných rokoch na našich stránkach písali o končiacom prezidentovi Andrejovi Kiskovi a o zdravotníctve.

Návštevy, prijatia, vetovanie a podpisovanie zákonov, prejavy a stanoviská. Ako si Kiska počínal v úrade?

Obyvateľ či obyvateľka prezidentského paláca tak môže odmietnuť podpísať zákon a vrátiť ho do parlamentu. Poslanci môžu zakontrovať a prezidentovo veto prelomiť. V tomto prípade však už na opätovné schválenie potrebujú nadpolovičnú väčšinu všetkých poslancov, nie len prítomných pri hlasovaní.

Veľmi nepriamo tiež môže ovplyvňovať podobu zdravotníctva napríklad vymenúvaním sudcov ústavného súdu či profesorov univerzít.

Vážnosť

Funkcia prvého občana štátu je teda skôr reprezentatívna. Preberaním záštity nad podujatiami alebo osobnými prijatiami dodáva vážnosť a dôveryhodnosť. Takisto aj udeľovaním najvyšších štátnych vyznamenaní môže vyjadriť úctu a vďaku profesionálom v zdravotníctve.

Taktiež sa môže angažovať v dobročinnosti, či už svojou verejnou podporou, alebo aj priamo, finančne.

Dôležité však je, že ho počuť. Keď niečo povie prezident, píšu o tom médiá. Keď vystúpi v parlamente so správou o stave republiky, alebo hocikedy na vlastnú žiadosť, je to udalosť, ktorú veľmi pozorne sledujú všetci.

Na koho sa teda budú upierať zraky verejnosti a médií v nasledujúcich piatich rokoch?

Béla Bugár
Foto: SITA/Branislav Bibel

Béla Bugár

kandidát za Most-Híd

Dlhoročný poslanec a predseda koaličnej strany Most-Híd.

Nájsť ucelenú prezentáciu programu Bélu Bugára bola detektívna práca. Jeho manifest s názvom 100 viet dobrého prezidenta je ešte aj na jeho stránke dobre schovaný. Keď sa k nemu prepracujete, zmienku o zdravotníctve nenájdete.

S voličmi komunikuje skôr priamo, na facebookovom profile a v diskusných reláciách. Pozornosť mu navyše často odvádza aktuálna politická situácia, ktorej sa venuje z pozície predsedu koaličnej strany.

Jeho mottom je spájanie a schopnosť spolupracovať so všetkými stranami politického spektra.

Zuzana Čaputová
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Zuzana Čaputová

nezávislá

Je podpredsedníčkou hnutia Progresívne Slovensko, no kandiduje ako nezávislá. Prieskumy volebných preferencií jej dávajú nezanedbateľnú šancu.

Vo svojom ľahko dostupnom programe sa venuje starostlivosti o seniorov. „Ako prezidentka budem trvať na zásadnej zmene starostlivosti o seniorov. Prioritou musí byť, aby čím menej klientov trávilo čas v ústavnej starostlivosti, a čím viac v domácej opatere, alebo v menších zariadeniach,“ píše.

Vzhľadom na vyššie opísané obmedzenia chce Čaputová dosiahnuť svoj cieľ sústavným tlakom na vládu a kraje, aby navyšovali rozpočet na verejné opatrovateľské služby a platy.

„Za dôležité považujem aj zjednodušenie systému sociálnych a zdravotných posudkov pre klientov: po novom musí štát pristupovať k sociálnej a zdravotnej starostlivosti ako k jednému celku,“ dodáva kandidátka.

Martin Daňo

(nezávislý)

Bývalý podnikateľ, v súčasnosti vystupuje ako novinár a aktivista. Prieskumy ho ako horúceho kandidáta nevidia.

Na Daňovej webstránke sa zatiaľ program jeho kandidatúry neobjavil, uvádza, že ho pripravuje na zverejnenie. Tvrdí, že bude „úplne prevratný“. Už niekoľko týždňov však čakáme márne.

Štefan Harabin
Foto: SITA/Branislav Bibel

Štefan Harabin

(nezávislý)

Bývalý minister spravodlivosti za Mečiarovej vlády, v súčasnosti sudca Najvyššieho súdu SR.

Harabin sa vo svojom programe stotožňuje s heslom, že zdravie nie je tovar. „Nedovolím, aby naši občania zomierali na vyliečiteľné choroby,“ tvrdí.

Podľa neho je potrebné „skončiť s nehoráznym výpalníctvom zdravotných poisťovní, kedy profitujú bohatí a silnejší na úkor chudobných a slabších. Budem celou váhou svojej funkcie a svojou právnou skúsenosťou bojovať s touto nespravodlivosťou v mene dôstojného života nás všetkých,“ píše kandidát.

Eduard Chmelár
Foto: SITA/Branislav Bibel

Eduard Chmelár

(nezávislý)

Ľavicový kandidát sa vo svojich sľuboch orientuje prevažne na zahraničnú politiku. Nevynechal však ani zdravotníctvo.

„Preskúmam, či je privatizácia zdravotníckych zariadení finančnými skupinami a zatváranie pôrodníc v súlade s článkom 40 Ústavy SR o práve na ochranu zdravia a na bezplatnú zdravotnú starostlivosť. Obrátim sa na Ústavný súd SR a urobím všetko pre to, aby som zjednal nápravu,“ sľubuje.

Marián Kotleba
Foto: SITA/Branislav Bibel

Marián Kotleba

(ĽSNS)

Predseda krajne pravicovej Ľudovej strany – Naše Slovensko nekandiduje na základe podpisov poslancov politických strán, ale s podporou vyzbieraných občianskych podpisov.

O jeho programe nie je nič známe.

Vlastnú prezentáciu nemá, na billboardoch sa prezentuje výhradne heslami proti imigrantom a menšinám. Zdravotníctvu sa nijako nevenuje.

Milan Krajniak
Foto: SITA/Petit Press

Milan Krajniak

(Sme rodina – Boris Kollár)

Poslanec hnutia Sme rodina ide do boja o prezidentské kreslo s podporou svojej strany.

Krajniakova idea je byť aktívnym prezidentom, ktorý si volá členov vlády na koberec a vystupuje v parlamente zakaždým, keď to uzná za vhodné.

Silne konzervatívny kandidát zdôrazňuje, že chce pomáhať ľuďom. Konkrétne kroky či postoje pre oblasť zdravotníctva však na jeho stránke nenájdete.

František Mikloško
Foto: SITA/Branislav Bibel

František Mikloško

(nezávislý)

Dlhoročný poslanec a notorický kandidát na prezidenta skúša šťastie aj po tretí raz.

Podobne ako pri ďalších kandidátoch sme ucelený súhrn jeho programu nenašli. Mikloško sa skôr prezentuje v médiách a diskusiách než na internete, aj keď už má svoj čulo aktualizovaný facebookový profil.

Zúčastnil sa tiež na debate kandidátov, ktorú organizovala asociácia zamestnávateľov. Nezaprel v nej svoje pravicové nastavenie. Pri dnešných možnostiach liečby nie je podľa neho možné, aby boli poisťovne schopné všetko hradiť. Buď sa budú musieť zvýšiť odvody od viac finančne zabezpečených, alebo bude musieť chudobnejším štát viac doplácať.

Upozornil tiež na lobizmus farmaceutických firiem, ktorý je podľa neho druhý najvyšší po zbrojárskom priemysle, a na rodinkárstvo v zdravotníctve.

Maroš Šefčovič
Foto: SITA/Branislav Bibel

Maroš Šefčovič

(Smer-SD)

Najsilnejšia vládna strana po dlhom váhaní napokon poslala do boja podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča, ktorý však nie je členom strany a vyhlasuje, že chce byť nadstraníckym prezidentom.

Svoj volebný program poňal podobne ako Mistrík, keď v ňom načrtol svoju filozofiu a postoje.

Orientuje sa najmä sociálne, od vlády chce z prezidentského kresla žiadať, aby ku každému návrhu zákona predložila analýzu dopadu na dôchodcov a ďalšie skupiny obyvateľstva. O zdravotníctve sa však inak nezmieňuje.

Róbert Švec
Foto: SITA/Braislav Bibel

Róbert Švec

(nezávislý)

Kandiduje s pomocou občianskych podpisov, no je predsedom Slovenského hnutia obrody. To sa označuje za pokračovateľov Ľudovíta Štúra, ale prakticky ide o klon ĽSNS.

Aj hľadanie programových vízií prinieslo rovnaký výsledok ako v prípade Kotlebu: nacionalistické heslá, no nič konkrétne a v zdravotníctve už vôbec nie.

Bohumila Tauchmannová
Foto: SITA/Diana Černáková

Bohumila Tauchmannová

(nezávislá)

Podnikateľka a aktivistka ohlásila svoju kandidatúru v značnom predstihu, vyzbierala podpisy a kandiduje ako nezávislá. V prieskumoch je však stabilne na posledných priečkach.

Vo svojej webovej prezentácii neobišla ani zdravotníctvo. „Dobre hospodáriť s verejnými financiami sa dá aj v zdravotníctve. Treba ho však reálne a spravodlivo nastaviť. Slovensko má štvrté najhoršie zdravotníctvo spomedzi krajín Európskej únie, uvádzajú posledné štatistiky Eurostatu,“ píše Tauchmannová.

Neuvádza však, čo a ako by s tým z pozície prezidentky urobila.

Juraj Zábojník
Foto: SITA/Branislav Bibel

Juraj Zábojník

(nezávislý)

Bezpečnostný analytik, tak ako väčšina ostatných kandidátov, ide do boja s podporou občianskych hlasov. Je však verejnosti neznámy a prieskumy mu nedávajú šancu.

Vo svojom programe hovorí najmä o korupcii a sociálnych otázkach.

„Budem presadzovať a požadovať zásadnú zmenu katastrofálneho stavu zdravotníctva,“ píše Zábojník. Konkrétne problémy však nepomenúva.

Ivan Zuzula

(nezávislý)

Aj kandidát na nevďačnom poslednom mieste podľa abecedy kandiduje s podpismi občanov. Podporuje ho však aj Slovenská konzervatívna strana, čo je bývalá strana Sieť.

Ako meteorológ sa nezaprie: vo svojom programe hovorí aj o klimatickej zmene. Vymedzuje sa ako konzervatívny kandidát, no o zdravotníctve v jeho letáku nie je ani slovo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať