Prípadov COVID-19 na Slovensku pribudlo. Čo odporúčajú hygienici v prípade ochorenia?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, test
Foto: ilustračné, Jens Buettner/dpa via AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

V minulom týždni bolo na Slovensku do Epidemiologického informačného systému (EPIS) nahlásených 831 prípadov ochorenia COVID-19. Počet infikovaných tak stúpol, pretože týždeň predtým ich podľa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) bolo 650.

Kde je najviac infikovaných na COVID-19?

„Skutočný počet osôb chorých na COVID-19 je pravdepodobne vyšší, keďže v súčasnosti už nie je každý pozitívny test na hlásený,“ upozorňujú hygienici. Ochorenie sa vyskytuje vo všetkých krajoch, najviac v Žilinskom a Košickom kraji. „Najvyššia chorobnosť je vo vekovej skupine 0 ročných detí (329,64/100 000) a 65 + ročných osôb (274,19/100 000),“ priblížil ÚVZ SR na svojom webe.

Chorobnosť na COVID 19 na Slovensku
Foto: www.uvzsr.sk.

Aký variant koronavírusu prevláda?

Od začiatku roka bolo na Slovensku celkovo nahlásených 6 048 prípadov ochorenia COVID-19.

„V Európe v súčasnosti dominuje variant koronavírusu BA.2.86., vrátane jeho subvariantu KP.3. Subvariant BA.2.86 sa radí pod variant omikron SARS-CoV-2. BA.2.86 je pozoruhodný tým, že má viac ako tridsať mutácií na svojom ‚spike‘ proteíne v porovnaní s líniou omicronu BA.2,informujú hygienici.

Ako doplnili, variant BA.2.86 je menej nákazlivý, ale ak sa dostane do dolnej časti pľúc, môže spôsobiť aj závažnejšie problémy. „KP.3 je súčasťou skupiny variantov s názvom ‚FLiRT‘, spadajúcej pod variant omikron. V súčasnosti neexistuje jasný dôkaz, že KP.3 spôsobuje závažnejšie ochorenie ako iné kmene,“ píše ÚVZ SR.

Ako zistiť, či mám COVID-19?

So začiatkom jesenného obdobia je predpoklad, že prípadov akútnych respiračných chorôb bude pribúdať. Chrípková sezóna trvá od októbra do apríla.

Či máte ochorenie COVID-19 zistíte najrýchlejšie antigénovým testom, ktorý si môžete zakúpiť v lekárni a urobiť si ho aj doma. „Antigénové testy je možné použiť aj na nové varianty a subvarianty SARS-CoV-2,“ radia hygienici.

„Najpresnejším diagnostickým testom je RT PCR test, ktorý odhalí aj začiatok ochorenia, kedy ešte nie sú prítomné klinické prejavy ochorenia,“ doplnili.

Čo robiť v prípade ochorenia?

  • Ak ste chorí, nechoďte do práce, školy či do iných kolektívov a iných verejných priestorov. COVID-19 je infekčné ochorenie, berte ohľad na svoje vlastné zdravie a na zdravie zraniteľných skupín populácie.
  • Dospelí i deti s COVID-19 sú tak, ako pri iných akútnych respiračných ochoreniach (chrípka a jej podobné ochorenie, RSV, atď.) v starostlivosti svojich ošetrujúcich lekárov, ktorí im určujú a ukončujú liečbu. V tejto súvislosti je preto potrebné dôsledne dodržiavať a riadiť sa pokynmi ošetrujúcich lekárov.
  • Ak nie je možné zostať doma, napríklad z dôvodu, že si potrebujete ísť po lieky, dbajte na správne nosenie respirátora (riadne prekrytý nos aj ústa). Stále treba myslieť aj na dôkladnú hygienu rúk (umývanie mydlom a teplou vodou, použitie dezinfekčných prostriedkov na ruky na báze alkoholu).
  • Nestretávajte sa s osobami, ktoré s vami nežijú v jednej domácnosti, obzvlášť, ak ide o vysoko rizikové skupiny (seniori, chronicky chorí, imunokompromitované osoby, tehotné ženy, malé deti a bábätká).
  • Ak je to možné, v prípade ochorenia obmedzte kontakt aj so svojimi blízkymi, s ktorými žijete v jednej domácnosti. Napríklad sa zdržiavajte v najvyššej možnej miere v osobitnej miestnosti, pri kontakte s inými ľuďmi noste respirátor, nepoužívajte spoločné predmety (uteráky, príbory, taniere, poháre, atď). Pravidelne dôkladne vetrajte a dezinfikujte dotykové plochy, napr. kľučky, vypínače, hygienické zariadenia – WC, umývadlo a umývadlové páky a podobne.

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR