Prípadov tuberkulózy (TBC) na Slovensku ubúda, situácia vo svete je však iná. Ako ďalej pri príležitosti Svetového deň tuberkulózy informuje Národné centrum zdravotníckych informácií, najvyšší podiel chorobnosti na TBC je u nás u detí do piatich rokov. Posledné štatistiky hovoria o 23 nových prípadoch.
Druhú najpočetnejšiu skupinou tuberkulóznych pacientov tvoria seniori vo veku 60 až 64 rokov, v nej pribudlo 15 nových prípadov.
Pomohlo aj povinné očkovanie
Na Slovensku sa povinne očkovalo proti tuberkulóze do roku 2011, vďaka čomu každoročne počet pacientov s TBC u nás klesá. Svetová zdravotnícka organizácia vo svojej ročenke k tuberkulóze uviedla, že na túto bakteriálnu infekciu naposledy zomrelo 1,5 miliónov ľudí. Medzi rizikové krajiny patria India, Vietnam či Thajsko.
Počet pacientov s TBC je na Slovensku stabilizovaný, obavy z koronavírusu však môžu situáciu zhoršiť
Tuberkulóza si vyžaduje rýchlu liečbu
Choroboplodné zárodky tuberkulózy sa šíria kašľom, kýchaním alebo aj pri komunikácii. Lekárska prax rozlišuje medzi nákazou tuberkulózou a samotným ochorením.
Osoba, ktorá je nakazená, má v tele choroboplodné zárodky, pričom obranné mechanizmy niektorých ľudí dokážu zárodky eliminovať a zabrániť tak prepuknutiu samotného ochorenia. U ľudí so zníženou imunitou sú však obranné mechanizmy na nízkej úrovni, čo zvyšuje riziko prepuknutie ochorenia.
Pacientov s respiračnými ochoreniami pribúda, ale kto ich má liečiť? Slovensku chýbajú pneumológovia
Tuberkulózne ochorenie si vyžaduje rýchlu liečbu, pri ktorej je bezpodmienečne nutné, aby pacient bral lieky pravidelne a podľa odporúčania lekára. Po úspešnej liečbe pacient už o niekoľko týždňov prestáva byť šíriteľom ochorenia a môže sa vrátiť do bežného života.