Prispejte k bezpečnosti liekov a nahláste podozrenia na vedľajšie účinky, vyzýva ŠÚKL

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lieky

Prispejte k bezpečnosti liekov a nahláste podozrenia na vedľajšie účinky, vyzýva Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Ústav o tom informoval v pondelok v tlačovej správe.

V tomto týždni prebieha štvrtý ročník kampane #MedSafetyWeek zameranej na zvyšovanie povedomia o nežiaducich – vedľajších účinkoch liekov a o možnostiach ich hlásenia.

Tento rok je ústrednou témou kampane polyfarmácia, teda užívanie viacerých liekov naraz.

Viac liekov – vyššie riziko

Kampane sa zúčastňuje 57 liekových agentúr z celého sveta. Cieľom štátneho ústavu i ostatných liekových agentúr je upriamiť pozornosť pacientov a zdravotníckych pracovníkov na správne užívanie liekov, na liekové interakcie a na dôležitosť hlásenia nežiaducich účinkov.

Polyfarmácia je užívanie štyroch alebo viacerých liekov, pričom môže ísť o lieky viazané na lekársky predpis aj voľnopredajné. V niektorých prípadoch je nevyhnutná, má však svoje riziká.

Zvyšuje riziko nežiaducich účinkov, vrátane možnej liekovej interakcie, interakcie liekov s potravinami či bylinnými prípravkami. Môže sa týkať širokého okruhu pacientov, napríklad pacientov s chronickými ochoreniami.

Zamerajú sa na starších pacientov

Viacero liekov naraz najčastejšie užívajú starší pacienti, teda vo veku 65 rokov a viac. Podľa údajov WHO až 40 % ľudí v tejto populácii rutinne užíva štyri a viac liekov, pričom až tretina pacientov vo veku nad 75 rokov užíva šesť a viac liekov denne.

Liekové agentúry sa preto tento rok zameriavajú aj na staršiu populáciu, ich rodinných príslušníkov, opatrovateľov, lekárov a lekárnikov.

Nežiaduce účinky môžu pacienti hlásiť telefonicky na čísle +421 250701206, e-mailom na neziaduce.ucinky[zavináč]sukl.sk či prostredníctvom elektronického formuláru na stránke úradu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv