Problémy v zdravotníctve päťstoeurová odmena podľa Richarda Rašiho nevyrieši

Richard Raši
Richard Raši (Hlas-SD). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Podľa podpredsedu strany Hlas-SD Richarda Rašiho 500-eurová odmena zdravotníkom nerieši ich situáciu na Slovensku.

Zdravotníkom nejde o Matovičovu 500-eurovú odmenu, ide im o to, aby mohli svoje povolenie vykonávať na Slovensku a zostať na Slovensku dôstojne žiť. Predstavte si, že ste sestra, ktorá v Bratislave zarobí so službami a nadčasmi 1700 eur v hrubom. A v Karlových Varoch vám ponúknu dvojnásobok, nájomné bývanie k tomu a ešte aj náborový príspevok. Čo si vyberiete,“ uviedol Raši v reakcii na ponuku Igora Matoviča dať zdravotníkom jednorazovú odmenu 500 eur.

Kým v okolitých krajinách podľa Rašiho rástli zdravotníkom platy počas pandémie o desiatky percent, na Slovensku len o percentá, aj to nie vďaka Matovičovi a jeho vláde, ale vďaka platovému automatu, ktorý zdravotníkom nastavili predchádzajúce vlády.

Heger s Matovičom sa rozhodli, že naše zdravotníctvo idú definitívne pochovať. Ako inak sa dá rozumieť tomu, že aj keď nám oproti priemeru OECD chýbajú tisíce sestier a lekárov či iných zdravotníckych profesií, oni kroky na udržanie zdravotníkov opäť odkladajú. A čo je najhoršie, za ich vlád zdravotníci odchádzajú v historicky najvyšších počtoch,“ uviedol Raši.

Richard Raši sa domnieva, že zdravotníkom treba dorovnať platy na úroveň susedných krajín alebo sa k tomu čo najviac priblížiť. Peniaze na to môžu nájsť v pandemickej rezerve vlády. „Len vládni poslanci môj návrh na presun pol miliardy eur pacientom a zdravotníkom už dvakrát neschválili. A minister zdravotníctva Lengvarský sa tomu len bezmocne prizerá, pretože vie, že ministrom už dlho nebude,“ dodal Raši.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičRichard RašiVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie Hlas-SD