Prvý štvrťrok ukončili so stratou VšZP a Dôvera, v pluse sa ocitla najmenšia poisťovňa na trhu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
doktorka, zdravotná sestra, peniaze
Foto: ilustračné, Getty Images
Tento článok pre vás načítala AI.

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a súkromná Dôvera zdravotná poisťovňa ukončili prvý štvrťrok tohto roka so stratou. Ako jediná sa tak za prvý kvartál aktuálneho roka ocitla v pluse najmenšia poisťovňa na trhu, súkromná Union zdravotná poisťovňa.

Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Ten pravidelne sleduje finančnú situáciu zdravotných poisťovní.

Celkový výsledok hospodárenia

Všetky zdravotné poisťovne plnia zákonné požiadavky na splnenie platobnej schopnosti a faktúry uhrádzajú poskytovateľom v súlade so zákonnými požiadavkami,“ zdôraznil v súvislosti s výsledkami poisťovní úrad.

Celkový výsledok hospodárenia v sektore za prvý štvrťrok 2024 je pritom strata 23,2 mil. eur. VšZP dosiahla stratu 8,3 mil. eur, Dôvera stratu 15,7 mil. eur a Union zisk 0,8 mil. eur.

Vlastné imanie

Štátna poisťovňa vykázala ku koncu marca vlastné imanie v hodnote 41,2 mil. eur, Dôvera vo výške 189,6 mil. eur a Union na úrovni 36,9 mil. eur. Vlastné imanie VšZP sa v porovnaní s koncom roka 2023 zmenilo o dosiahnutú stratu za tri mesiace tohto roku.

Na zmenu vlastného imania súkromných zdravotných poisťovní mal vplyv jednak dosiahnutý výsledok hospodárenia a jednak výplata dividend v marci. Dôvera vyplatila dividendy 20 mil. eur a Union 4,5 mil. eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťouUnion zdravotná poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa