Psychické zdravie detí a mládeže na Slovensku sa zhoršuje, odborníci chcú spolupracovať na riešení problému

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Deti, telesná, telocvičňa, žiaci
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Psychické zdravie detí a mládeže na Slovensku sa zhoršuje. Nedávny prieskum HBSC, ktorý prebehol pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie, potvrdil toto zistenie.

Deti trápi nervozita, smútok, problémy so zaspávaním, bolesti hlavy, brucha či chrbta. Až dve tretiny dievčat vo veku 13 až 15 rokov a okolo 40 percent chlapcov uvádzajú dve alebo viac týchto ťažkostí.

Školáci spia menej

Psychická nepohoda sa v porovnaní s predchádzajúcim kolom prieskumu najviac zhoršila u starších dievčat. Pätina z nich je ohrozená depresiou a polovica má symptómy porúch príjmu potravy.

Klesá počet školákov, ktorí spia osem a viac hodín. Pätina chlapcov vo veku 13 až 15 rokov je ohrozená závislosťou na počítačových hrách, ktoré využívajú ako únik od problémov.

Zhoršujúce sa psychické zdravie a odolnosť detí preto viedlo až 15 neziskových organizácií k podpisu Deklarácie o vzájomnej spolupráci a podpore pri cielenom posilňovaní odolnosti detí a mládeže na Slovensku.

„Vyzývame ďalšie štátne aj neštátne inštitúcie, aby sa pripojili a spolupracovali na vytvorení spoločného metodického rámca zameraného na posilnenie psychickej odolnosti detí a mládeže na Slovensku. Je nevyhnutné, aby metodiky vytvorené neziskovým sektorom a štátom boli koherentné a vzájomne sa podporovali, a aby tak zabezpečili efektívnosť všetkých úrovní práce s mladými ľuďmi,“ uviedol jeden z iniciátorov deklarácie Patrik Pauko. Dodal, že iniciatíva má potenciál zasiahnuť až 100 tisíc detí.

Intervencie posilňujú odolnosť

Ďalšia z iniciátorov Bibiana Klimentová zdôrazňuje, že deklarácia a následné kroky sú odpoveďou na naliehavú potrebu implementovať účinné stratégie reziliencie.

„Skúsenosti z programov odolnosti pre deti a dospievajúcich zo sveta potvrdzujú, že prostredníctvom rôznych intervencií sa zvýšila ich psychická odolnosť a pozitívna zmena pretrvala aj pol roka po skončení programov. Práve detstvo a dospievanie sú dôležité vývojové fázy pre realizáciu intervencií posilňujúcich psychickú odolnosť,“ uzavrela.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Bibiana KlimentováPatrik Pauko