Rada Európskej únie (EÚ) sa v pondelok dohodla na novom právnom predpise s cieľom uľahčiť nákup liekov, vakcín a surovín, ako aj aktivovať núdzové financovanie a umožniť monitorovanie výrobných zariadení v prípade budúcich zdravotných kríz. Na základe nariadenia Rady vznikne krízový zdravotný výbor, ktorý bude v krízových situáciách na úrovni EÚ koordinovať relevantné opatrenia.
Zavádzajú sa tiež monitorovacie opatrenia a pravidlá pre verejné obstarávania. Nariadenie ďalej stanoví postup, ako aktivovať systém kapacít pre výrobu vakcín a liečiv v EÚ, ktoré budú v neustálej prevádzke, a upraví tiež núdzový výskum. Rada o tom informuje na svojej webstránke.
Povinné konzultácie s výborom
Krízovému výboru bude predsedať komisia a členský štát, ktorý má v Rade EÚ rotujúce predsedníctvo. Členské štáty sa zhodli, že komisia by mala opatrenia pred ich prijatím konzultovať s výborom. Komisia môže pri obstarávaní zdravotníckych pomôcok a surovín na základe poverenia členských štátov vystupovať ako ústredný nákupný orgán.
Viac o téme: Koronavírus
Návrh Rady nadväzuje na vznik Úradu EÚ pre pripravenosť a reakcie na núdzové zdravotné situácie (HERA), ktorý funguje od septembra 2021. Jeho úlohou je zabezpečiť vývoj, výrobu a distribúciu liečiv, vakcín a ďalších zdravotníckych pomôcok ako sú rukavice a masky.
HERA musí čo najskôr fungovať
Konečné znenie návrhu novej legislatívy po zapracovaní technických úprav dostane Rada v prvých mesiacoch budúceho roka.
Európska komisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová v reakcii na iniciatívu Rady uviedla, že úrad „HERA musí byť čo najskôr uvedený do plnej prevádzky a dnešná politická dohoda je kľúčový krok týmto smerom“. „Zdravotná bezpečnosť sa musí stať spoločným európskym úsilím – pre naše členské štáty a s našimi členskými štátmi,“ dodala komisárka podľa webstránky EK.