Rakovina prostaty je jedným z najčastejších onkologických ochorení u mužov. Inkontinencia je často chápaná ako súčasť starnutia, pritom až v 70 percentách prípadov je možné ju liečiť alebo zmierniť jej príznaky.
Dôležité preventívne prehliadky
Napriek tomu na pravidelné preventívne prehliadky chodí len 6 až 12 percent mužov. V tlačovej správe na to upozorňujú odborníci z Urologického centra Bezručova.
„Preventívne prehliadky u urológa sú mimoriadne dôležité a môžu zachrániť život. V praxi sa stretávame s tým, že muži majú z vyšetrenia prostaty strach. Rakovina v prvých štádiách nebolí, komplexné vyšetrenie ju ale dokáže zachytiť včas a je prvým krokom k úspešnej liečbe,“ vysvetľuje vedúci lekár Urologického centra Bezručova Marek Zvanciger.
Rakovina prostaty sa môže týkať každého muža. „Ročne na rakovinu prostaty na Slovensku zomierajú stovky mužov, pritom by stačilo, keby pravidelne chodili na preventívne prehliadky,“ dodal Zvanciger.
Iné druhy urologických problémov
Urológia však nerieši len zdravotné problémy mužov. Aj keď téma karcinómu prostaty dominuje, do popredia sa dostávajú aj iné druhy urologických problémov, ako inkontinencia moču či časté zápaly močových ciest u žien.
„Viac ako 50 % našich pacientov sú ženy. Vnímame však to, že ženy sú v tomto smere zodpovednejšie a spravidla vyhľadajú odbornú pomoc skôr ako muži,“ uviedol Martin Romančík z Urologického centra Bezručova.
Inkontinenciou na Slovensku trpí viac ako pol milióna ľudí, v priemere takmer každá štvrtá žena. Asi tretina žien má problémy s únikom moču po prirodzenom pôrode.
S inkontinenciou sa však často stretávajú aj ženy v menopauze, muži s problémami prostaty, ale aj diabetici, pacienti so sklerózou multiplex, s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Mnohí pritom vyhľadajú odborníka neskoro – v priemere až päť rokov po tom, ako začnú mať problémy.