Raši: Návrh rozpočtu pre zdravotníctvo je nielen nedostatočný, ale likvidačný (video)

Hlas SD

Návrh rozpočtu pre zdravotníctvo je nielen nedostatočný, ale likvidačný. Uviedol to na tlačovej konferencii bývalý minister zdravotníctva a podpredseda strany Hlas – Sociálna demokracia Richard Raši.

Kritizoval zníženie celkovej sumy, ktorú v poslednom štvrťroku vyplatí štát za svojich poistencov zdravotným poisťovniam v nadväznosti na budúcoročný rozpočet.

„Nielenže nedostane zdravotníctvo v tomto roku 232 miliónov eur za poistencov štátu, pretože tieto prostriedky minister financií zaviazal, ale ukázalo sa, že v návrhu rozpočtu na rok 2022 štát zaplatí za poistencov štátu o viac ako 300 miliónov eur menej v porovnaní s týmto rokom,” doplnil Raši.

Klamlivé tvrdenie

Platba za poistencov štátu mala byť v hodnote 1,4 miliardy eur, no podľa aktuálneho návrhu rozpočtu to bude iba 1,1 miliardy eur.

„Štát tvrdí, že vraj ide zvýšiť celkový objem financií do zdravotníctva o 400 miliónov eur. Prehlasujem, že ten, kto toto povedal, klame,” uviedol Raši.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Podľa Rašiho štát práve naopak plánuje v najbližších rokoch vložiť do zdravotníctva menej peňazí. Návrh rozpočtu na budúci rok je identický ako návrh na rok 2021.

Rozpočet nemôže byť rovnaký

Raši tvrdí, že dokonca z hľadiska celkových zdrojov je aktuálny návrh rozpočtu na rok 2022 nižší ako očakávaná skutočnosť v roku 2021. V tomto roku sa očakáva, že do zdravotníctva pôjde celkovo 6,4 miliardy eur, návrh na rok 2022 hovorí celkovo o sume 6,37 miliardy eur.

Čo sa týka financií, ktoré majú smerovať priamo do nemocníc a ambulancií, teda k poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a zdravotným poisťovniam, rozpočet na rok 2021 hovoril o sume 5,69 miliardy. Návrh na rok 2022 je rovnako 5,69 miliardy eur.

Raši pripomenul, že rozpočet nemôže byť rovnaký, nakoľko 100 miliónov treba len na valorizáciu platov zdravotníckeho personálu a ďalších 50 miliónov na rast cien energií. Financie budú potrebné aj na vykrytie zvýšených výdavkov v súvislosti s pandémiou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter PellegriniRichard Raši
Firmy a inštitúcie Hlas-SDVláda SR