Rázsochy búrajú, stojí už len posledná budova

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Búranie nemocnice Rázsochy
Foto: SITA / Alexandra Čunderlíková

Búracie práce na stavenisku na Rázsochách pokračujú v súlade s harmonogramom. Ten bol stanovený pri podpise zmluvy so spoločnosťou Metrostav, ktorá ako zhotoviteľ búracie práce zastrešuje. V stredu to na kontrolnom dni staveniska na Rázsochách pred novinármi povedal predseda vlády SR Peter Pellegrini.

Ponuky na naprojektovanie novej nemocnice by mohli byť podľa neho vyhodnotené 14. februára tohto roka, pričom výzva na predkladanie ponúk by mohla byť niekedy okolo 18. februára.

Následne podpis zmluvy s projektantom sa predpokladá 17. apríla.

Už v máji minulého roka sa spustili procesy výberu toho, kto by novú nemocnicu naprojektoval. Obdržali sme viac ako osem ponúk, ktoré sa v súčasnosti vyhodnocujú,“ povedal Pellegrini.

Posledná budova padne v polovici februára

Z pôvodných desiatich stavebných objektov sa už v súčasnosti podľa Pellegriniho demoluje posledný objekt, ktorý je zlikvidovaný na 70 %.

Zhruba v polovici februára by mal byť posledný skelet starej budovy Rázsochy definitívne zbúraný. Potom bude nasledovať čistenie terénu a plocha sa bude pripravovať na výstavbu budúcej nemocnice.

Pellegrini zároveň dodal, že sa darí recyklovať aj betónový odpad, ktorý aj speňažia.

Podarilo sa nám uzavrieť kontrakt na odpredaj podložia za trhové ceny tak, že sa nám vrátia naspäť státisíce eur, ktoré znížia rozpočet na demolovanie stanovený na 10,7 mil. eur,“ uviedol Pellegrini.

Začať by mala so 650 lôžkami

To, že búracie práce pokračujú v súlade s harmonogramom, potvrdila aj samotná spoločnosť Metrostav. Údajne nenarazili na žiadne nepredvídateľné skutočnosti. Demoláciu nemocnice by tak mali odovzdať v plánovanom termíne a aj v plánovanom rozpočte.

V rámci výstavby novej nemocnice Pellegrini doplnil, že jej projekty budú dodržané tak, ako sa dohodli s odborníkmi na poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

V úvode sa bude projektovať na veľkosť 650 lôžok, avšak s možnosťou dostavby ďalších pavilónov s dodatočnými zhruba 500 lôžkami. Zároveň dodal, že územie je tak veľké, že ponúka priestor na vybudovanie aj ďalších služieb.

Rozhodovať by nemala iba cena

V rámci súťaže projektov na novú nemocnicu by nemala byť podľa Pellegriniho rozhodujúca len cena.

Principiálne pri takýchto projektoch nemôže byť jediným kritériom len cena. My sme častokrát svedkami toho, že súboj o cenu nakoniec prináša nekvalitu,“ informoval Pellegrini.

Kvalita je podľa neho dôležitá. „Pri nemocnici to nemôže byť len o cene, to musí byť o špičkovej kvalite za primeranú cenu,“ doplnil Pellegrini.

Zároveň si nemyslí, že by tento projekt mal byť zbrzdený výsledkom parlamentných volieb a kreovaním novej vlády.

Hotová by mala byť v roku 2024

Dostavanie novej nemocnice sa predpokladá o niekoľko rokov. Podľa Pellegriniho záleží aj od toho, ako budú pokračovať revízne postupy a či budú námietky alebo nie.

Predpokladá, že zhruba začiatkom budúceho roka by mohla byť nemocnica naprojektovaná. Následne ešte je potrebné vysúťažiť zhotoviteľa stavby, čo by mohlo byť podľa Pellegriniho niekedy v roku 2021.

Začiatok výstavby nemocnice sa odhaduje v roku 2022 a dostavba je plánovaná na rok 2024.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Pellegrini
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRUNB Rázsochy Univerzitná nemocnica Bratislava Rázsochy