Rezidentský program bude aj pre sestry

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sestra.jpg
Foto: Pixabay.com

Rozšírenie rezidentského programu sa bude týkať aj sestier. Ako informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, budú to špecializačné odbory anestéziológia a intenzívna medicína, inštrumentovanie v operačnej sále a ošetrovateľská starostlivosť v psychiatrii.

Ide o jedno z opatrení, ktorými chce rezort riešiť nedostatok zdravotníckych pracovníkov na Slovensku.

Ďalším je už avizované zavedenie štipendií, ktoré by študentom ošetrovateľstva prispeli 2000 eurami na rok. Výmenou za to by však museli ostať na Slovensku 6 až 9 rokov. „MZ SR má záujem na vytvorení takého modelu aby bol pre študentov dostatočne motivačný. Na metodike intenzívne spolupracujeme s ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu,“ uviedla Eliášová.

Platy majú rásť

Rast platov sestier a pôrodných asistentiek chcú riešiť poslanci OĽaNO zákonom, ktorý predložili do parlamentu. Ten však nemá vo zvyku schvaľovať opozičné návrhy.

„MZ SR  si uvedomuje potrebu zvýšenia mzdového ohodnotenia pracovníkov v zdravotníctve, a preto aktívne rokuje s MF SR o navýšení tarifných miezd nelekárskych povolaní. V prípade sestier a pôrodných asistentiek ide o segment, ktorému venujeme  maximálnu pozornosť, MZ SR  aktívne a systematicky túto problematiku rieši,“ tvrdí hovorkyňa ministerstva.

Ako však pripomína, mzdové ohodnotenie sestier každoročne rastie. „Platy sestier sa v súčasnosti každoročne upravujú na základe tzv. mzdového automatu, pričom mzdy sestier v posledných rokoch rástli rýchlejšie ako priemerná mzda v národnom hospodárstve,“ podotýka ministerstvo.

Od tohto roka majú sestry garantovaný 1-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve vypočítanej Štatistickým úradom dva roky spätne.

Zlepšujú aj pracovné podmienky

Sestry sa okrem platov často sťažujú na nevyhovujúce podmienky v zdravotníckych zariadeniach. Ministerstvo uvádza, že aj tie zlepšuje.

Odvoláva sa napríklad na zvýšenie kompetencií zdravotníckych asistentov. „V nemocniciach tak dokážu odbremeniť sestry od náročnej práce, tie sa môžu venovať iným, odborným činnostiam,“ konštatuje.

Rozsah kompetencií sa zvýšil aj sestrám a pôrodným asistentkám s pokročilou praxou, ktoré môžu predpisovať niektoré zdravotnícke pomôcky. Sestry v zdravotníckych zariadeniach môžu po novom na základe posúdenia potreby lekárom podávať pacientom lieky na tlmenie bolesti s výnimkou opioidných analgetík alebo lieky na zníženie teploty.

„Medzirezortne spolupracujeme aj s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny a riešime témy, ktoré sa spoločne prelínajú. Prijali sme napríklad opatrenia, ktoré zlepšia podmienky sestier v zariadeniach sociálnych služieb,“ vymenúva ďalej ministerstvo.

Nedostatok sa zmierni

„Dôležitým údajom je, že počet chýbajúcich sestier na Slovensku má klesajúcu tendenciu. Navyše študuje viac budúcich sestier, preto očakávame, že problém ich nedostatku sa bude postupne zmenšovať,“ avizuje ministerstvo.

Podľa výpočtu Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR chýba na Slovensku spolu vo všetkých oblastiach od 2000 do 3000 sestier.

Čo sa týka nedostatku niektorých profesií, nejde len o problém Slovenska, ale aj iných krajín Európy. Rezort zdravotníctva aktuálne rokoval s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny o tom, aby napríklad aj zdravotníci zo zahraničia mohli jednoduchšie vstupovať na náš trh. Zjednodušia sa pre nich  administratívne povinnosti – a v plnom rozsahu sa to týka sestier, uzatvára MZ.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR