Rezort je nedofinancovaný, zhodli sa členovia výboru

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Penazenka_prazdna.jpg
Foto: Pixabay.com
Zo správy o výsledkoch hospodárenia jednotlivých zdravotníckych zariadení MZ SR za rok 2018 vyplýva, že stav záväzkov spolu na úrovni istiny k 31. decembru 2018 bol 812,52 mil. eur.

Rezort zdravotníctva nie je dofinancovaný. Zhodli sa na tom členovia Výboru NR SR pre zdravotníctvo po jeho utorkovom rokovaní. Na výbore zástupcovia ministerstva zdravotníctva (MZ) predložili správy o hospodárení a oddlžení jednotlivých zdravotníckych zariadení.

Zo správy o výsledkoch hospodárenia jednotlivých zdravotníckych zariadení MZ SR za rok 2018 vyplýva, že stav záväzkov spolu na úrovni istiny k 31. decembru 2018 predstavoval 812,52 mil. eur. Z toho bolo v lehote splatnosti 156 mil. eur a po lehote splatnosti 656 mil. eur.

Priemerné mesačné tempo rastu záväzkov spolu na úrovni istiny bolo v období od januára do decembra 2018 vo výške 3,21 mil. eur. V porovnateľnom období január – december 2017 dosahovalo 10,29 mil. eur.

Rast dlhov sa spomalil

Záväzky po lehote splatnosti v roku 2018 rástli priemerným mesačným tempom 0,83 mil. eur. V roku 2017 to bolo 9,94 mil. eur. Zníženie stavu záväzkov, ako aj zmena tempa rastu je podľa správy výsledkom realizácie prvej etapy oddlženia nemocníc.

„V zdravotníctve máme minimálne jeden a pol miliardový investičný dlh. Zároveň rast dlhov zdravotníckych zariadení zaznamenal ďalší rekord. A nezastavil ho, žiaľ, ani vládny program oddlženia,“ povedal po výbore jeho člen a poslanec za OĽaNO Marek Krajčí.

Objem záväzkov v zdravotníctve podľa neho stúpol medziročne o 3,5 % a teraz je na sume 1,5 mld. eur. Krajčí upozornil, že už teraz dáva Slovensko do zdravotníctva menej ako Česká republika a menej percent z HDP ako Maďarsko.

So stanoviskom výboru sa stotožnil aj jeho predseda a poslanec za SNS Štefan Zelník. „Žiadame od ministerstva zdravotníctva, aby nás polročne informovalo o rozdelení kapitálových výdavkov, teda kto žiadal a kto dostal, s tým, že sa budeme hospodárením rezortu ďalej zaoberať,“ dodal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať