Štyri roky prác a takmer 106 miliónov eur. To si vyžiada plánovaná veľká rekonštrukcia FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.
Ako uvádza návrh, ktorý vypracovalo ministerstvo zdravotníctva, hlavným cieľom projektu je komplexné zrekonštruovanie nemocnice.
„Zrealizované stavebné úpravy budú spĺňať procesné a logistické požiadavky na poskytovanie zdravotnej starostlivosti 21. storočia s ohľadom na potreby pacienta, zlepšenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti a zefektívnenie interných procesov,“ píše ministerstvo.
V ostatných dvoch rokoch nemocnica pripravovala podklady potrebné k začatiu rekonštrukcie.
Životnosť budov končí
Budovy nemocnice sú na hraniciach svojej technickej životnosti, ale ako komplex predstavujú fungujúci celok.
Životnosť stavby ústavného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti je vo všeobecnosti 30-40 rokov. Životnosť jednotlivých investičných celkov je rozdielna z hľadiska účtovného, ale aj morálneho opotrebenia.
Areál FNsP FDR bol skolaudovaný v roku 1982. Po 35 rokoch prevádzky a bez rozsiahlejšej rekonštrukcie už nespĺňa súčasné požiadavky, tak technické ako aj procesné, upozorňuje ministerstvo.
„Zmena súčasného stavu sa dá dosiahnuť len výraznou infraštruktúrnou a procesnou obnovou,“ dodáva.
Preorganizujú rozmiestnenie jednotlivých činností
Predpokladaná hodnota zákazky je takmer 105,8 mil. eur s DPH. (Konečná suma závisí na výsledku verejného obstarávania, pozn. red.)
Časová os:
- začiatok 2019: vypísanie verejného obstarávania
- august 2019: podpísanie zmluvy o dielo
- marec 2020: odovzdanie staveniska
- júl 2023: ukončenie rekonštrukcie
Nové usporiadanie nemocnice bude podľa návrhu predstavovať zjednotený a na seba nadväzujúci koncept poskytovania vysokošpecializovanej akútnej, diagnostickej, operačnej a intenzivistickej starostlivosti („hot floor“).
Následne starostlivosti o lôžkového pacienta („hotelová časť“) a ambulantné činnosti, ktoré budú schopné pružne reagovať na zmeny v dopyte po zdravotnej starostlivosti.
Súčasne sa zvýši flexibilita a efektívnosť využívania lôžkového fondu, sľubuje materiál.
S banskobystrickou nemocnicou sa v rámci stratifikácie nemocníc počíta ako s nemocnicou tretieho, teda najkomplexnejšieho typu.
„Spĺňa všetky predpoklady pre zastávanie úlohy nemocnice III. typu v zmysle stratifikácie nemocníc, svojou polohou v rámci Slovenskej republiky, ale najmä spektrom výkonov, ktoré poskytuje pre pacientov nielen vo svojej spádovej oblasti,“ odôvodňuje ministerstvo.
Čo sa bude robiť:
- zateplenie a nová fasáda budov
- rekonštrukcia striech
- vybudovanie spojovacieho krčku medzi blokmi B1 a B2
- výmena okien
- rekonštrukcia elektrických rozvodov
- výmena bleskozvodov
- zmena dispozičných riešení jednotlivých podlaží monoblokov B1 a B2
- výmena všetkých rozvodov – vody, plynu, medicínskych plynov, káblov atď.
- nová povrchová úprava stien a podláh
- výmena ochrany pred RTG žiarením
- vybudovanie nových kotolní
(zoznam je orientačný, rozsah rekonštrukcie je rôzny v jednotlivých blokoch)
Počas rekonštrukcie bude pacientov rovnako
Materiál ministerstva počíta s tým, že počas rekonštrukcie ubudne lôžok, no počet hospitalizácií ostane rovnaký.
Znamená to, že obložnosť by mala stúpnuť. Napriek tomu nedosiahne úroveň 85 %, ktorá sa považuje za hraničnú z hľadiska udržania hygienicko-epidemiologického režimu.
Z vlaňajšej priemernej obložnosti 64,96 % by mala v tomto roku stúpnuť na 70 %. Najvyššiu úroveň by mala dosiahnuť v roku 2022, a to 80,84 %.
Po ukončení prác by mala klesnúť na 75,52 %.