Ocenenia Purpurové srdce za pomoc predčasne narodeným deťom si v utorok počas slávnostného benefičného koncertu v Primaciálnom paláci odnesú štyria laureáti. Záštitu nad podujatím, ktoré sa koná pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí, prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová.
„Family care“
Ocenená lekárka Iveta Reváková bola počas troch dekád pri významných medzníkoch napredovania neonatológie, ktoré dnes pomáhajú k lepšej a zdravšej perspektíve budúceho života predčasne narodených a rizikových novorodencov.
Zdravotné sestry získali ocenenie Biele srdce, minister Lengvarský im poďakoval za náročnú prácu
Túžbou Revákovej, ktorá pôsobila ako dlhoročná primárka prešovského perinatologického centra, je dopracovať sa v starostlivosti o predčasniatka k tzv. „family care“, kde by na liečbe pacientov participovali spolu so zdravotníckym personálom aj rodičia.
Významné laureátky
Purpurové srdce si prevezme aj aktivistka z radov rodičov Ivanka Balážová, mama troch detí, z ktorých prvé sa narodilo predčasne. Ďalšou laureátkou je sestra z martinskej neonatológie Miroslava Sochuľáková. Stojí nielen za odbornou a profesionálnou ošetrovateľskou starostlivosťou o predčasne narodené bábätká, ale aj za kreatívnymi darčekmi, ktoré vytvára.
Zverejnili rebríček najlepších nemocníc na Slovensku, "Rooseveltka" opäť s cenou Nemocnica roka 2020
Cenu dostane aj spoločnosť Procter & Gamble, ktorá vyvinula špeciálne plienky pre nedonosené bábätká a darovala ich všetkým perinatologickým centrám.
Ručne vyrobené ocenenie
Ocenenie je ručne vyrobená sklenená plastika v tvare srdca, ktorej autorkou je umelecká sklárka Veronika Rusňáková. Je purpurovej farby, čo je farba kráľov a kráľovien a zároveň aj predčasniatok. Podoba ocenenia v sebe nesie aj symboliku.
Výskumníci z Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského získali Cenu za transfer technológií na Slovensku
„Purpurové srdcia sú silné ako všetky nedonosené deti, nie však natoľko silné, aby vydržali tvrdý úder. Život a strata dieťaťa ide v prípade predčasniatok ruka v ruke a my môžeme ďakovať medicíne, pokroku a predovšetkým starostlivosti zdravotného personálu za to, že aj extrémne nezrelé deti sú dnes medzi nami, veselé a plné života,“ uviedla Ľubica Kaiserová, predsedníčka Občianskeho združenia malíček, ktoré sa už 11 rokov venuje pomoci a podpore predčasne narodeným deťom a ich rodinám na Slovensku.
Purpurové osvietenie
Občianske združenie aj tento rok organizuje podujatia pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí, ktorý si pripomíname 17. novembra. Novembrové akcie bude sprevádzať tradičné purpurové nasvietenie, avšak v pozmenenom režime.
Po vlaňajšej rekordnej reťazi“ dvadsiatich najväčších nasvietených dominánt v doteraz najväčšom počte 12 slovenských miest, sa za Slovensko k akcii pripojí jedna z najmajestátnejších a najstarších dominánt – Dóm sv. Alžbety v Košiciach. OZ malíček chce takouto formou vyjadriť spolupatričnosť s aktuálnou energetickou a ekonomickou situáciou.
Na Slovensku sa ročne narodí okolo 55-tisíc detí, pričom každé 13. dieťa príde na svet predčasne, teda medzi 24. až 36. týždňom tehotenstva. Bežné tehotenstvo trvá 40 týždňov. Dlhodobé zdravotné následky sa práve u predčasniatok vyskytujú 10-krát častejšie ako u donosených novorodencov a v celej Európe nedonosené deti predstavujú najväčšiu skupinu detských pacientov. Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku takmer o tretinu.