Zdravotnícke organizácie, ktoré sú členom Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR, vyzývajú poslancov, aby pri hlasovaní o štátnom rozpočte nedopustili príchod rozpočtového provizória. Ten by obzvlášť pre zdravotníctvo znamenal podľa nich prehĺbenie krízovej situácie v sektore a mal by zásadné dopady na poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre pacientov.
Nepočíta s plánovanými opatreniami
Zároveň však upozorňujú, že súčasný návrh rozpočtu pre zdravotníctvo nepočíta s viacerými plánovanými opatreniami, ako sú napríklad dodatočné náklady spojené s požiadavkami Lekárskeho odborového združenia, zastropovaním cien energií alebo novelou Zákonníka práce.
Vláda opäť zabudla na vodičov sanitiek. Nedostali COVID príplatok a teraz hrozí, že budú aj bez stabilizačného príspevku
V prípade, že sa kapitola štátneho rozpočtu pre zdravotníctvo nenavýši o dostatočné zdroje, podfinancovanie celého sektora sa podľa zdravotníckych organizácií opäť prehĺbi. Ako spôsob dofinancovania zdravotníctva navrhujú navýšenie platby štátu za poistencov štátu.
Prehĺbenie krízy v sektore
„Oproti okolitým krajinám dáva Slovensko na tento sektor výrazne menej prostriedkov. Pre zabezpečenie kvalitnej a dostupnej zdravotnej starostlivosti je stabilné a predvídateľné financovanie nevyhnutné,“ uviedli členovia zdravotníckej sekcie zamestnávateľských zväzov.
Lekárski odborári vnímajú memorandum ako záväzok pre akúkoľvek vládu, zvýšením platov sa to nekončí, tvrdia
Súčasný návrh rozpočtu neposkytuje podľa nich stabilitu pre zdravotníckych pracovníkov, neumožňuje rozvoj sektora a prispieva k prehĺbeniu krízy v sektore, čoho dôsledkom môže byť zníženie dostupnosti a kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre pacientov a zvýšenie ich finančnej záťaže.