Ruské zdravotnícke orgány schválili testovanie kombinácie vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca a ruskej jednodávkovej očkovacej látky Sputnik Light. Vyplýva to z ruského registra schválených klinických testov.
Malá štúdia, ktorá mala odštartovať 26. júla a skončiť sa v marci 2022, by mala mať 150 dobrovoľníkov a zamerať sa na bezpečnosť a schopnosť zmiešaného režimu pri vytváraní imunitnej odpovede. Testy by mali vykonať v piatich zdravotníckych zariadeniach v Moskve a Petrohrade.
Obe vakcíny sú si podobné
Sputnik Light je jednodávková verzia vakcíny Sputnik V, ktorú vyvinulo Gamalejovo národné výskumné centrum a jeho vývoj financoval Ruský fond priamych investícií.
Európska únia splnila svoj cieľ, zaočkovaných aspoň jednou dávkou je už 70 percent občanov
Sputnik V a vakcína od AstraZeneca, na ktorej sa podieľala Oxfordská univerzita, sú si podobné, pretože obidve obsahujú genetický materiál z takzvaného spike proteínu vírusu SARS-CoV-2, ktorý následne vyvolá imunitnú reakciu.
Výrobcovia oboch vakcín oznámili plány na štúdiu ich miešania už koncom minulého roka. Oficiálne konto vakcíny Sputnik V na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedlo, že podobné testy sa už konajú v Azerbajdžane, Argentíne a Spojených arabských emirátoch.
Silná imunitná reakcia
Vedci v Spojenom kráľovstve a iných krajinách testujú, či je kombinovanie očkovacej látky od AstraZeneca s ďalšími vakcínami vyrobenými konzorciom Pfizer–BioNTech a spoločnosťou Moderna účinné a bezpečné.
Ľudí odmietajúcich očkovanie proti koronavírusu výraznejšie pribudlo, mnohí by však svoj postoj zmenili
Skoré výsledky ukázali, že kombinovanie dávok vakcín od AstraZeneca a Pfizer-BioNTech vykazuje silnú imunitnú reakciu.
Svetová zdravotnícka organizácia tvrdí, že miešanie rôznych vakcín proti ochoreniu COVID-19 pravdepodobne funguje, no je na to potrebných viac dát.