Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava zaevidoval nárast počtu ochorení spôsobených kliešťom. Ako informuje RÚVZ na sociálnej sieti, v roku 2024 bolo hlásených v Bratislavskom kraji osem prípadov kliešťovej encefalitídy, kým v roku 2023 zaznamenali iba jeden prípad ochorenia. „V porovnaní s päťročným priemerom bol zaznamenaný nárast chorobnosti o 220,5 percenta,“ uviedol úrad.
Dovlečené aj z iných oblastí
Najvyššia vekovo-špecifická chorobnosť bola vo vekovej skupine 15-19 ročných. „Ochorenia boli hlásené zo šiestich okresov Bratislavského kraja, s najvyššou chorobnosťou v okrese Bratislava IV,“ dodal RÚVZ. Epidemiologická anamnéza bola v šiestich prípadoch pozitívna (konzumácia žinčice, päťkrát prisatie kliešťa).
„Ochorenie bolo do nášho kraja dovlečené aj z iných oblastí Slovenska (Hriňová, Stará Voda, Turčianske Teplice), zo zahraničia bolo importované jedno ochorenie (Francúzsko),“ dodal úrad.
Na Slovensku bol potvrdený druhý prípad osýpok, nakazila sa dospelá osoba
Čo sa týka ďalšieho ochorenia prenášaného kliešťom – lymskej boreliózy, vlani bolo hlásených 258 prípadov, čo predstavuje oproti roku 2023 nárast chorobnosti o 41,6 percenta. V porovnaní s päťročným priemerom bol zaznamenaný nárast chorobnosti o 143,7 percenta. Najvyššia vekovo-špecifická chorobnosť bola vo vekovej skupine 55-64 ročných. Ochorenia boli hlásené zo všetkých okresov Bratislavského kraja s najvyššou chorobnosťou v okrese Bratislava IV.
Začína sezóna kliešťov
„Na toto ochorenie bolo z nášho kraja hospitalizovaných 15 osôb. Epidemiologická anamnéza bola v 157 prípadoch pozitívna (88-krát poštípanie hmyzom, 69-krát prisatie kliešťa),“ priblížil RÚVZ.
Najviac ochorení bolo evidovaných v mesiaci júl (57 ochorení, čo je 22,1 percenta celoročného výskytu). Z iných oblastí Slovenska bola lymská choroba dovlečená u 19 osôb a zo zahraničia boli importované dve ochorenia (Švajčiarsko, Thajsko).
Slintačka a krívačka nepredstavuje pre ľudí nebezpečenstvo. Ktorým výrobkom by ste sa však mali vyhnúť?
RÚVZ upozorňuje na začínajúci sezónu kliešťov. Tiež pripomína, že proti kliešťovej encefalitíde je na rozdiel od lymskej boreliózy možné dať sa zaočkovať.
„Na prevenciu sa oplatí myslieť už pred oficiálnym príchodom jari, keďže základné očkovanie pozostáva z troch dávok očkovacej látky,“ konštatuje úrad. Medzi preventívne opatrenia patrí aj vyhýbanie sa miestam s vyšším predpokladom výskytu kliešťov, nosenie vhodného oblečenia a používanie repelentov.