S liekovou závislosťou sa môže stretnúť prakticky ktokoľvek, kto užíva lieky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lieky
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

S liekovou závislosťou sa stretol každý štvrtý Slovák, či už sám osobne alebo vo svojom okolí. Liekovú závislosť odhalili Slováci podľa výsledkov prieskumu najmä vďaka štyrom signálom. Tým najčastejším (37 %) bolo obhajovanie si neustálej potreby daný liek užiť. Až 36 % respondentov upozornili na problém so závislosťou zdravotné ťažkosti, napríklad problémy so spánkom či trávením.

Tretina opýtaných si všimla svoje príliš časté či zbytočne dlhodobé užívanie lieku bez zjavnej príčiny či zmeny v správaní. Iba v 3 % prípadov upozornil na možnosť liekovej závislosti lekár.

Vyplýva to z prieskumu agentúry 2muse realizovanom pre projekt Lieky s rozumom, ktorým Asociácia na ochranu práv pacientov SR poukazuje na riziká spojené s nesprávnym užívaním liekov.

Dôležité je vyhľadať odbornú pomoc

Závislosť od liekov je podľa Asociácie na ochranu práv pacientov SR (AOPP) závažný problém, s ktorým sa môže stretnúť prakticky ktokoľvek, kto užíva lieky.

Neliečená závislosť na liekoch sa pritom môže vážne odzrkadliť na zdraví pacienta. Už pri podozrení na závislosť je dôležité vyhľadať odbornú pomoc. Urobí tak však len polovica ohrozených Slovákov. Každý ôsmy sa rozhodne tento problém vôbec neriešiť.

„Naše bunky a tkanivá sa pri liekovej závislosti prispôsobia zmenám, ktoré navodí dlhodobé užívanie lieku natoľko, že vytvoriť normálny stav si môže vyžadovať komplexnú liečbu,“ vysvetlil odborný garant projektu Lieky s rozumom Jozef Glasa. Ako dodal, proces liečby sa odvíja od typu látky, stupňa závislosti a ďalších faktorov, ktoré sú veľmi individuálne.

Pacienti majú tendenciu zľahčovať riziká

Závislosť sa môže vyvinúť pri užívaní niektorých liekoch, ktoré sú viazané na lekársky predpis, ale aj pri užívaní niektorých voľnopredajných liekov.

Ide predovšetkým o lieky, ktoré pôsobia na centrálny nervový systém ako lieky ovplyvňujúce náladu, tlmiace nervozitu alebo nepríjemné obavy, prípadne lieky zvyšujúce aktivitu a psychický výkon. Pomerne častá je podľa AOPP závislosť na liekoch tlmiacich bolesť.

„Pacienti majú tendenciu zľahčovať riziká spojené s nadužívaním či dlhodobým zbytočným užívaním voľnopredajných liekov. Aj pri nich sa niekedy môže vytvoriť silný návyk, ktorý má už mnohé prejavy skutočnej závislosti. Nehovoriac o nežiaducich účinkoch, ktoré dlhodobé užívanie vyšších dávok lieku môže spôsobiť,“ doplnil Glasa.

Asociácia na ochranu práv pacientov SR bola založená v roku 2001. V súčasnosti združuje 47 pacientskych organizácii, ktoré sú zamerané na jednotlivé diagnózy. AOPP poskytuje pacientom bezplatné zdravotnícke, sociálne a právne poradenstvo, informuje o ich právach a povinnostiach, ako aj o fungovaní systému zdravotnej starostlivosti. AOPP sa tiež podieľa na tvorbe slovenských a európskych zákonov a reprezentuje slovenské pacientske organizácie v zahraničí. Venuje sa tiež edukácii širokej verejnosti, ako aj svojich členov v aktuálnych pacientskych témach.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Glasa
Firmy a inštitúcie Asociácia na ochranu práv pacientov SR