Šanca: Budúcnosť slovenského zdravotníctva majú v rukách sestry

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sestra.jpg
Foto: Pixabay.com

Strana ŠANCA vyjadruje plnú podporu snahe SKSaPa o posilnenie kompetencií sestier, ktorú včera 11. 8. deklarovala na svojej tlačovej besede.

Podľa predsedu strany a dlhoročného predsedu zdravotníckeho výboru parlamentu Viliama Novotného je posilňovanie kompetencií sestier budúcnosťou nielen pre slovenské, ale aj európske zdravotníctvo.

Tento trend je už dnes prítomný nielen vo vyspelých krajinách EÚ, ale aj v Česku či v Poľsku, len Slovensko akoby zaspalo dobu. V najbližších rokoch budú totiž zdravotníctvo a sociálne služby v EÚ čeliť narastajúcemu dopytu zo strany stárnucej populácie a zároveň nedostatku zdravotníkov.

Podľa Viliama Novotného je už v súčasnosti cítiť vážny nedostatok lekárov v niektorých menších nemocniciach, či v primárnej ambulantnej starostlivosti aj na Slovensku a v najbližších rokoch sa tento deficit bude len zvyšovať. Zároveň oproti ošetrovateľským štandardom vyspelých krajín chýbajú v slovenskom zdravotníctve aj tisícky sestier.

„Som presvedčený, že v budúcnosti musíme dať špecializovaným sestrám viac kompetencií lekárov. Je to totiž jediná šanca, ako riešiť nedostatok zdravotníkov a zároveň rastúci dopyt po zdravotnej starostlivosti. Lekári sa majú venovať vysokošpecializovaným diagnostickým a liečebným postupom, či operáciám. Manažment pacienta a štandardizované medicínske úkony predsa vedia sestry špecialistky vykonávať za nich. Využije sa tak ich odborný potenciál, získajú lepšie finančné ocenenie, sesterské povolanie sa stane príťažlivejšie a počet sestier by sa tak mohol zvyšovať, no hlavne pacienti budú musieť menej čakať v čakárňach“, vysvetľuje V. Novotný.

Sestry sú podľa neho veľkou príležitosťou pre skvalitnenie a posilnenie ambulantnej starostlivosti. Mohli by získať napríklad kompetencie na predpisovanie plienok, podložiek, inkontinenčných pomôcok, či materiálu na ošetrovanie rán, ale aj vybraných liekov a zdravotníckych pomôcok pre pacientov v dlhodobej starostlivosti na základe indikácie lekára.

Výrazným spôsobom by sa tým odbremenili preťažení ambulantní lekári, ktorí sa namiesto liečby často venujú len opakovanému predpisovaniu rovnakej liečby či pomôcok.

Systém vzdelávanie sestier sa podľa predsedu ŠANCE u nás pred 20 rokmi po vzore vyspelých krajín nastavil zo stredoškolského na vysokoškolský model. Dnes majú sestry bakalárske či magisterské vzdelanie, špecializačné štúdium pre daný medicínsky odbor, akurát kompetencie im uviazli v roku 2005.

„Nevidím preto žiadny dôvod, aby sestry v nemocniciach nemohli preberať časť kompetencií nás lekárov, ako napríklad cievkovať pacientov, zavádzať vnútrožilové kanyly, podávať lieky do žily, preväzovať rany a vyberať stehy, ošetrovať preležaniny či upravovať dávky liekov pri liečbe chronickej bolesti. Už dnes to totiž vzhľadom k nedostatku a vyťaženosti lekárov, s ich tichým súhlasom, v mnohých nemocniciach aj tak robia“, dodáva Viliam Novotný.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Šanca