Viliam Novotný navrhuje, aby sa verejné obstarávania zverejňovali nielen vo vestníku ÚVO, ale aj na stránke ministerstva a nemocnice, akékoľvek nákupy v zdravotníctve by mali ísť cez elektronické trhovisko.
V slovenskom zdravotníctve je potrebná väčšia transparentnosť, dokazujú to aj kauzy posledného obdobia, myslí si poslanec a podpredseda strany Šanca Viliam Novotný. Zvyšovanie transparentnosti v zdravotníctve sa podľa jeho slov začalo za vlády Ivety Radičovej, nástupom vlády Roberta Fica sa však zastavilo. „Presadili sme zverejňovanie zmlúv medzi zdravotnými poisťovňami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Nebyť toho, nikdy by sme sa nedozvedeli o kauze firmy „tety Anky“, ktorá dostala opakovane neobyčajne vysoké zvýšenia zmluvy od VšZP,“ vysvetlil Novotný.
Podľa neho treba v začatom procese zverejňovania zmlúv pokračovať. Prax dokazuje, že v prehľadoch nestačí len uviesť zvýšenie, ale aj štruktúru a dôvody výšky platby napríklad za hospitalizácie u porovnateľných nemocníc, upozorňuje niekdajší poradca premiérky Ivety Radičovej pre zdravotníctvo.
„Po prevalených kauzách s nákupmi predraženej prístrojovej techniky, stravovania či upratovania, po ktorých odstúpilo už osem verejných funkcionárov, som opakovane navrhoval ministrovi Čislákovi, aby sa zverejňovali verejné obstarávania nielen vo vestníku ÚVO, ale aj na stránke ministerstva, ktoré na ne dáva súhlas a rovnako na stránke nemocnice. Tým by sa zvýšila transparentnosť a verejná kontrola“, pokračuje Novotný. Poslanec zároveň upozorňuje, že predražené a podozrivé obchody by tak mohol skôr zastaviť tlak verejnej mienky, a nielen vtedy, keď sa nájde niekto odvážny a poukáže na tunelovanie.
Novotný tiež opakovane navrhoval porovnávanie cien prístrojovej techniky s cenami porovnateľnej techniky v Česku, Poľsku a Maďarsku skôr, ako ministerstvo zdravotníctva vydá súhlas na verejné obstarávanie. „Pozmeňovacím návrhom k zákonu o verejnom obstarávaní som tiež navrhoval povinnosť použitia elektronického trhoviska pre akékoľvek nákupy v zdravotníctve. Všetky moje návrhy však ministerstvo zdravotníctva ignorovalo a doteraz neurobilo nič“, dodáva podpredseda strany Šanca.
Opozičný poslanec zdôrazňuje, že väčšiu transparentnosť potrebuje slovenské zdravotníctvo pre nejasnosť tokov peňazí, čo vytvára prostredie pre korupčné správanie. Tvrdí to nielen opozícia, ale aj Transparency International.